Trwa ładowanie...
d2v434j

Rząd prowadzi rozmowy z Toyotą na temat kolejnych inwestycji w Polsce

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd prowadzi rozmowy z Toyotą na temat kolejnych inwestycji w Polsce
(PAP, Fot: Adam Hawałej)
d2v434j

Rząd prowadzi rozmowy z Toyotą na temat inwestycji w Polsce - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Może chodzić o powstanie fabryki automatycznych skrzyń biegów w Wałbrzychu.

"Prowadzone są rozmowy z Toyotą w sprawie inwestycjiw Polsce" - powiedział dziennikarzom Morawiecki, nie podając dalszych szczegółów. Dodał także, że nie ma wyznaczonego terminu zakończenia tych negocjacji. Na liście inwestorów z sektora przemysłu motoryzacyjnego jest także koncern IFA Rotorion, zajmujący się wytwarzaniem podzespołów samochodowych (m.in. półosi i wałów napędowych). W lipcu wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu tego koncernu. Inwestycja o powierzchni 34 tys. m2 powstanie w Ujeździe na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Niedawno Puls Biznesu informował, że Toyota planuje zbudować w Polsce kolejną fabrykę, w której powstawać będą automatyczne skrzynie biegów. Miałaby powstać w Wałbrzychu. Koncern ma również rozważać rozbudowę zakładu *silników *w Jelczu-Laskowicach i otwarcie w Polsce centrum B+R (badań i rozwoju - R&D). Łącznie firma miałaby zainwestować miliard złotych.

d2v434j

Japończycy w Polsce prowadzą obecnie dwie inwestycje - Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, gdzie powstają silniki benzynowe 1.0, a także skrzynie biegów manualne i automatyczne, oraz Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach, zajmującą się wytwarzaniem silnikówwysokoprężnych.

Premier Szydło i wicepremier Morawiecki ogłosili właśnie zakończenie negocjacji w sprawie lokalizacji fabryki Mercedes-Benz w Polsce. Powstanie ona w Jaworze. Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG poinformował, że zamierza w pierwszym etapie zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Jeszcze w tym miesiącu ma nastąpić uroczyste otwarcie zakładu Volkswagena w Białężycach pod Wrześnią, gdzie produkowany będzie użytkowy model niemieckiego koncernu - Crafter.

Best Global Brands 2016

PAP/ oprac. BC

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

d2v434j

Podziel się opinią

Share

d2v434j

d2v434j