Trwa ładowanie...
d3sujg7
Wiadomości

RPO kwestionuje łódzkie stawki za odholowanie pojazdów

Share
RPO kwestionuje łódzkie stawki za odholowanie pojazdów
Źródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d3sujg7

Rzecznik Praw Obywatelskich wywalczył zniesienie uchwały łódzkich radnych, w której ustalono wysokość stawek za odholowanie pojazdów na maksymalne przewidziane przez rząd kwoty.

Łódź nie świeci przykładem

Przepisy Prawa o ruchu drogowym nakazują samorządom ustalenie opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z drogi (np. na skutek niewłaściwego parkowania). Ich wysokość ma być przy tym określona z uwzględnieniem kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu. Tymczasem Rada Miejska w Łodzi określiła stawki opłat na maksymalnym możliwym poziomie bez sprawdzenia, jaka będzie ich relacja do faktycznych kosztów.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który nie podzielił zastrzeżeń rzecznika. Skarga kasacyjna, jaką złożył rzecznik od niekorzystnego wyroku okazała się skuteczna. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 stycznia 2017 r. podzielił jego argumentację, stwierdzając, że określając stawki opłat za odholowanie pojazdów Rada Miejska w Łodzi nie uwzględniła ustawowego kryterium kosztów usuwania pojazdów na obszarze Łodzi, przez co w istotny sposób naruszyła przepisy Prawa o ruchu drogowym. W rezultacie NSA uchylił wcześniejszy wyrok WSA w Łodzi i stwierdził nieważność zaskarżonej przez rzecznika uchwały (sygn. akt I OSK 1916/16).

d3sujg7

##Rządowe stawki 2017
W obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2017 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym przedstawiono maksymalne koszty, na poniesienie jakich naraża się właściciel niewłaściwie zaparkowanego samochodu. Co ciekawe, są one nieco niższe niż te z roku 2016. W przypadku samochodu osobowego obniżka maksymalnej zapłaty za usunięcie wyniosła 4 zł. Oto obowiązujący cennik:

Rower lub motorower
- usunięcie: 110 zł
- każda doba przechowywania: 19 zł

Motocykl
- usunięcie: 218 zł
- każda doba przechowywania: 26 zł

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t
- usunięcie: 476 zł
- każda doba przechowywania: 39 zł

d3sujg7

##Nie tylko Łódź
Jak się okazuje nie tylko w Łodzi uchwalono maksymalne dozwolone stawki. 476 zł za usunięcie samochodu osobowego zapłacimy też w Szczecinie (37 zł za każdą dobę jego przechowywania), Warszawie, Lublinie (w 2016 roku było to 440 zł) czy Olsztynie. Na stronie biuletynu informacji publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia widnieje kwota 480 zł. Skąd taka wartość? W świetle ministerialnego obwieszczenia na rok 2017 jest ona wyższa niż dopuszczają przepisy. Najwyraźniej wrocławski magistrat nie uaktualnił jeszcze tej wartości w swoim bip-ie, a kwota pozostała z 2016 roku, kiedy była to maksymalna wysokość opłaty za odholowanie przewidziana przez ministra.

Opr. Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

Źródło: RPO, www.sejm.gov.pl

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d3sujg7

Podziel się opinią

Share
d3sujg7
d3sujg7
Więcej tematów