Trwa ładowanie...
ycipk-4kawoq

Rozgrzany asfalt może być przyczyną poślizgu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozgrzany asfalt może być przyczyną poślizgu
(zdjęcie producenta)
ycipk-4kawoq

Letnie upały są nie tylko uciążliwe dla kierowców z powodu wysokich temperatur w kabinie, nagrzewających się plastików oraz towarzyszącego uczucia rozdrażnienia i zmęczenia, ale także ze względu na stan nawierzchni, która w wyniku silnego nagrzania może być przyczyną poślizgu.

W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Jedną z przyczyn może być poślizg na rozgrzanej jezdni. W takich warunkach szczególnie trzeba uważać na zakrętach, gdzie auto zachowuje się tak, jakbyśmy w środku lata jechali po lodzie. - W takim wypadku grożą nam dwa podstawowe rodzaje poślizgu – nadsterowność, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność oraz podsterowność, kiedy tracą przyczepność przednie koła – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
W zależności od rodzaju poślizgu możliwe są różne warianty zachowania kierowcy. W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła oraz szybko kręcić kierownicą w kierunku przeciwnym do tego, w którym ucieka tył, w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy. Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. - Jednak najprostszą i najskuteczniejszą receptą na bezpieczną jazdę po śliskim asfalcie jest po prostu nieprzekraczanie dozwolonej prędkości – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

ycipk-4kawoq

Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności:

- używać klimatyzacji,
- w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
- parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
- podczas postojów pić dużo wody,
- wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
- zaplanować przerwy podczas podróży,
- sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu,
- jechać z dopuszczalną prędkością, aby uniknąć poślizgu na rozgrzanym asfalcie.

Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

ycipk-4kawoq
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kawoq

ycipk-4kawoq
ycipk-4kawoq