Trwa ładowanie...
d40t4od

Rozgrzany asfalt może być przyczyną poślizgu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozgrzany asfalt może być przyczyną poślizgu
(zdjęcie producenta)
d40t4od

Letnie upały są nie tylko uciążliwe dla kierowców z powodu wysokich temperatur w kabinie, nagrzewających się plastików oraz towarzyszącego uczucia rozdrażnienia i zmęczenia, ale także ze względu na stan nawierzchni, która w wyniku silnego nagrzania może być przyczyną poślizgu.

W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Jedną z przyczyn może być poślizg na rozgrzanej jezdni. W takich warunkach szczególnie trzeba uważać na zakrętach, gdzie auto zachowuje się tak, jakbyśmy w środku lata jechali po lodzie. - W takim wypadku grożą nam dwa podstawowe rodzaje poślizgu – nadsterowność, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność oraz podsterowność, kiedy tracą przyczepność przednie koła – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
W zależności od rodzaju poślizgu możliwe są różne warianty zachowania kierowcy. W przypadku nadsterowności należy wcisnąć sprzęgło, aby równomiernie dociążyć wszystkie koła oraz szybko kręcić kierownicą w kierunku przeciwnym do tego, w którym ucieka tył, w celu naprowadzenia przednich kół na właściwy tor jazdy. Natomiast przy poślizgu przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. - Jednak najprostszą i najskuteczniejszą receptą na bezpieczną jazdę po śliskim asfalcie jest po prostu nieprzekraczanie dozwolonej prędkości – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

d40t4od

Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności:

- używać klimatyzacji,
- w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
- parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
- podczas postojów pić dużo wody,
- wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
- zaplanować przerwy podczas podróży,
- sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu,
- jechać z dopuszczalną prędkością, aby uniknąć poślizgu na rozgrzanym asfalcie.

Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d40t4od

Podziel się opinią

Share

d40t4od

d40t4od