Relacje między rodzicem i dzieckiem są, jak relacje między mistrzem i uczniem. To od taty i mamy dziecko uczy się jak jeść, jak mówić, jak żyć.
Dziecko uczy się od Ciebie poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego nie bez znaczenia jest Twoje zachowanie także jako kierowcy. Prowadząc auto zawsze - zwłaszcza, gdy wieziesz dziecko -pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i kultury jazdy. Zapinaj pasy, woź dziecko w foteliku - niezależnie od czasu podróży, tłumacz mu znaczenie znaków drogowych, staraj się być zawsze opanowany, nie przekraczaj prędkości, nie łam innych przepisów, zawsze tłumacz dziecku, co robisz i dlaczego akurat w ten sposób, zwłaszcza - jeśli pyta. Pamiętajcie, dziecko jest jak Wasze odbicie. Przechodzicie przez ulicę na czerwonym świetle? Przebiegacie w niedozwolonym miejscu? Nie rozglądacie się, zanim przekroczycie jezdnię? Bądźcie pewni, że Wasze dziecko zrobi dokładnie to samo. Co gorsza, nie będzie wiedziało, że robi źle.
"Czego Jaś się nie nauczy"
W 2007 roku na polskich drogach zginęło 156 dzieci w wieku do 14 lat, a prawie 6 tys. zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. I choć wiele z tych dzieci zginęło w wypadkach samochodowych, to jednak dane mówią jasno: najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na drodze jest wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu i przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Dlaczego dzieci w tak niebezpieczny sposób zachowują się na drodze? Ich zachowanie wynika między innymi z obserwacji zachowań rodziców, którzy często w ich obecności łamią zasady kodeksu ruchu drogowego. Jak głosi stare polskie przysłowie: czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. - Im wcześniej zapiszą się w umysłach dzieci dobre wzory zachowań w ruchu drogowym, tym większa szansa, że przetrwają w ryzykownych sytuacjach, z którymi stykają się i stykać będą przez następne lata - podkreśla psycholog dziecięcy Małgorzata Ohme.
"Rodzice wzorem dla dziecka"
Na ten właśnie aspekt bezpieczeństwa w ruchu drogowym kładzie nacisk trzecia, tegoroczna edycja Programu ORLEN. Bezpieczne Drogi. W ramach Programu realizowany jest Konkurs Inicjatyw Bezpieczne Drogi, który rozpowszechnia i nagradza wszystkie działania, które realnie zwiększają bezpieczeństwo na polskich drogach. Kapituła Konkursu przyzna nagrody w trzech kategoriach: ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Kapituła Konkursu ma prawo również przyznać nagrody specjalne w wybranych przez siebie kategoriach, ze szczególnym uwzględnieniem Inicjatyw promujących działania związane z hasłem przewodnim Programu. - Jestem przekonany, że Konkurs Inicjatyw Bezpieczne Drogi spotka sie z szerokim społecznym zainteresowaniem i podobnie jak w latach ubiegłych liczba zgłoszeń do Konkursu będzie imponująca - mówi Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
500 tys. zł za dobre uczynki
Na zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Inicjatyw Bezpieczne Drogi czeka pula nagród w wysokości aż 500 tys. zł. Konkurs skierowany jest zarówno do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, automobilklubów), jak i do szkół, uczelni, firm, jednostek samorządowych i osób fizycznych. Udział może więc zgłosić właściwie każdy, do końca bieżącego roku, za pośrednictwem strony internetowej http://www.orlenbezpiecznedrogi.pl/. Tu także - szczegółowy regulamin konkursu.
Wsparcie dla dobrych pomysłów
Program ORLEN. Bezpieczne Drogi jest realizowany od trzech lat. W tym czasie stał się on jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Według jego autorów, Program doskonale pokazuje, jak wiele inicjatyw na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drodze ma źródło w aktywności lokalnych społeczności. - Cieszymy się, że możemy być swoistym spiritus movens wielu działań na tym polu i że możemy przyczyniać się do nagłośnienia projektów, mogących być wzorem dla innych, a które bez naszego wsparcia nie mogłyby się szerzej rozwinąć - podkreśla Jacek Krawiec.