Trwa ładowanie...

Prawo jazdy kategorii AM. Czym można jeździć?

Liczba kategorii praw jazdy jest spora – również jeśli mowa o uprawnieniach związanych z jednośladami. Najbardziej podstawową z nich jest AM, którą mogą uzyskać już 14-latkowie. Co więcej, posiadacze innych kategorii dostają ją niejako "gratis". Zobacz, do poruszania się jakimi pojazdami uprawnia kategoria AM.

Prawo jazdyPrawo jazdyŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
d3xrwch
d3xrwch

Prawo jazdy kategorii AM jest tym z najniższym ograniczeniem wiekowym. Mogą je uzyskać już osoby, które ukończyły 14 lat. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kategorii prawa jazdy, trzeba odbyć kurs z jazdami pod okiem instruktora, a następnie zdać egzamin (teoretyczny i praktyczny).

Uprawnienia kategorii AM pozwalają na poruszanie się dwoma typami pojazdów – motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi. Te pierwsze to jednoślady z silnikami spalinowymi o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznymi o mocy do 4 kW (czyli ok. 5,5 KM). Prędkość maksymalna takich pojazdów musi być ograniczona do 45 km/h. W przypadku czterokołowców lekkich ograniczeniem jest masa, która nie może przekraczać 350 kg i również prędkość maksymalna wynosząca 45 km/h. Są to m.in. quady.

Kategoria AM pozwala stać się kierowcą pojazdu mechanicznego już w wieku 14 lat, jednak warto wiedzieć, że w praktyce wyrabianie takich uprawnień ma właśnie sens tylko w przypadku tak młodych osób. Możliwość poruszania się pojazdami ujętymi w kategorii AM daje też każda inna kategoria prawa jazdy – czy to motocyklowa, czy samochodowa, a nawet T, czyli na ciągniki rolnicze. Zatem można powiedzieć, że każdy kierowca dostaje uprawnienia kategorii AM "gratis".

Co więcej, samymi motorowerami mogą kierować bez żadnych uprawnień wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. Do tego czasu obowiązywały stare przepisy dające właśnie taką możliwość.

d3xrwch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrwch
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj