Trwa ładowanie...
holderName

Prawo jazdy kategorii AM. Czym można jeździć?

Liczba kategorii praw jazdy jest spora – również jeśli mowa o uprawnieniach związanych z jednośladami. Najbardziej podstawową z nich jest AM, którą mogą uzyskać już 14-latkowie. Co więcej, posiadacze innych kategorii dostają ją niejako "gratis". Zobacz, do poruszania się jakimi pojazdami uprawnia kategoria AM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawo jazdy
Prawo jazdy (WP, Fot: Szymon Jasina)
holderName

Prawo jazdy kategorii AM jest tym z najniższym ograniczeniem wiekowym. Mogą je uzyskać już osoby, które ukończyły 14 lat. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kategorii prawa jazdy, trzeba odbyć kurs z jazdami pod okiem instruktora, a następnie zdać egzamin (teoretyczny i praktyczny).

Uprawnienia kategorii AM pozwalają na poruszanie się dwoma typami pojazdów – motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi. Te pierwsze to jednoślady z silnikami spalinowymi o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznymi o mocy do 4 kW (czyli ok. 5,5 KM). Prędkość maksymalna takich pojazdów musi być ograniczona do 45 km/h. W przypadku czterokołowców lekkich ograniczeniem jest masa, która nie może przekraczać 350 kg i również prędkość maksymalna wynosząca 45 km/h. Są to m.in. quady.

Kategoria AM pozwala stać się kierowcą pojazdu mechanicznego już w wieku 14 lat, jednak warto wiedzieć, że w praktyce wyrabianie takich uprawnień ma właśnie sens tylko w przypadku tak młodych osób. Możliwość poruszania się pojazdami ujętymi w kategorii AM daje też każda inna kategoria prawa jazdy – czy to motocyklowa, czy samochodowa, a nawet T, czyli na ciągniki rolnicze. Zatem można powiedzieć, że każdy kierowca dostaje uprawnienia kategorii AM "gratis".

holderName

Co więcej, samymi motorowerami mogą kierować bez żadnych uprawnień wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. Do tego czasu obowiązywały stare przepisy dające właśnie taką możliwość.

Elektryczny skuter NIU N-Series. Jazda nim to "niemal medytacja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów