Trwa ładowanie...

Powody, dla których policja może zatrzymać prawo jazdy

Powody, dla których policja może zatrzymać prawo jazdyŹródło: PAP/Rafał Guz
d1u6y09
d1u6y09

Zdarza się, że po kontroli policyjnej zamiast zwrotu prawa jazdy otrzymamy od funkcjonariusza pokwitowanie. Za co może ono zostać zatrzymane?

Pierwszą przyczyną jest uzasadnione przypuszczenie lub stwierdzenie, że kierowca prowadzi na "podwójnym gazie", czyli znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka. Policjant zatrzyma też "prawko" wtedy, gdy na skutek zniszczenia będzie ono nieczytelne lub zaistnieje podejrzenie, że zostało podrobione lub przerobione.

Otrzymania pokwitowania można spodziewać się w przypadku upłynięcia ważności prawa jazdy, gdy wobec kierującego zostało wydane postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu dokumentu, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów lub decyzja o cofnięciu prawa jazdy. Trzeba też uważać z punktami karnymi - zmotoryzowany który przekroczy liczbę 24 "oczek" musi liczyć się z zatrzymaniem dokumentu przez policjanta (dla kierowców w okresie 1 roku od odebrania "prawka" liczba ta wynosi 20 punktów). Co ciekawe, policjant może zatrzymać prawo jazdy jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Co się dzieje z zatrzymanym "prawkiem"? Jeśli przyczyną zabrania dokumentu nie było podejrzenie co do jego autentyczności a któraś z innych przesłanek, to policja przekazuje go w ciągu 7 dni do sądu, prokuratury lub starosty - w zależności od rodzaju sprawy. Jeśli przeprowadzono badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości to wówczas prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikami tego badania. W sytuacji, w której wynik badania nie został uzyskany w okresie 30 dni od zatrzymania prawa jazdy, musi ono niezwłocznie zostać zwrócone właścicielowi.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj