| [
]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Zwykle musimy pracować kilka lat, by kupić własny samochód. Może być jednak i tak, że spadnie on nam niemal z nieba. Auto odziedziczone w spadku nie zawsze musi być jednak miłą niespodzianką.
U spadkobierców zmarłego właściciela pojazdu mogą pojawić się różne wątpliwości co do możliwości użytkowania samochodu wchodzącego w skład masy spadkowej jak i procedury potwierdzenia przejścia jego własności na inne osoby. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak się zachować, jakie uprawnienia i obowiązki spoczywają na spadkobiercach i jakie należy podjąć kroki prawne.
Dostajemy i jedziemy?
Czy można użytkować pojazd przed przeprowadzeniem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku? Często postępowania spadkowe, w szczególności postępowania sądowe dotyczące tzw. działu spadku są długotrwałe. Nie oznacza to jednak, że do ich ukończenia nie można użytkować pojazdu. Należy jednak pamiętać o konieczności posiadania polisy OC oraz ważnych badań technicznych. W praktyce problem nie będzie występował, gdy do dziedziczenia jest powołana jedna osoba. W sytuacji, gdy do spadku prawa ma większa ilość osób, może powstać spór, kto jest uprawniony do użytkowania samochodu do czasu rozstrzygnięcia kwestii poprzez sądowe lub umowne dokonanie działu spadku.
Stwierdzenie nabycia spadku
Pierwszymi działaniami prawnymi spadkobierców powinno być uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Oba dokumenty stwierdzają, kto jest spadkobiercą zmarłej osoby i w jakiej części dziedziczy spadek, ale nie wskazują, jakie składniki spadku komu mają przypaść. Pierwszy z wskazanych dokumentów - postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku - jest wydawany przez tzw. sąd spadku (sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy). W celu uzyskania takiego postanowienia, należy złożyć do właściwego sądu rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, do którego należy dołączyć min. odpis aktu zgonu zmarłego spadkodawcy oraz wskazać wszystkich spadkobierców.
Alternatywnym sposobem jest skorzystanie z usług dowolnej kancelarii notarialnej, która po okazaniu stosownych dokumentów, przy uczestnictwie wszystkich spadkobierców, sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Koszt uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i aktu poświadczenia dziedziczenia jest porównywalny, przy czym zdecydowanie szybciej można stwierdzić nabycie spadku na rzecz spadkobierców, udając się do notariusza.
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Proces dowodzenia w sprawach o przestępstwa drogowe
Wniosek o dokonanie rejestracji pojazdu
Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia, gdy do spadku po zmarłym jest uprawniona jedna osoba, lub gdy w wyniku dokonanego działu spadku - postępowania lub umowy, na mocy której określonym spadkobiercom przypadną wskazane składniki majątku na wyłączna własność - określona osoba uzyska tytuł prawny do pojazdu. Należy w takiej sytuacji złożyć we właściwym urzędzie wniosek o rejestrację pojazdu; w urzędach znajdują się dostępne formularze. Nadto należy przedstawić dokument tożsamości, aktualny odcinek ubezpieczenia OC (najczęściej odcinek należący do poprzedniego właściciela), tytuł prawny do pojazdu (prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, albo umowę o działu spadku bądź też prawomocne postanowienie w przedmiocie działu spadku), kartę pojazdu, jeżeli była wydana, a także dowód rejestracyjny.
Kilku spadkobierców
Sprawa jest bardziej skomplikowana w sytuacji gdy, jest większa liczba spadkobierców, a nie przeprowadzono jeszcze działu spadku. Także w tej sytuacji można dokonać „przerejestrowania” samochodu ale wniosek o rejestrację pojazdu musi zostać złożony przez wszystkich spadkobierców.
Pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód rejestracyjny)
Po złożeniu wskazanych dokumentów wnioskodawcy zostaną wydane nowe tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Należy pamiętać, iż pozwolenie jest ważne jedynie miesiąc od dnia jego wydania. Przed upływem tego terminu należy udać się do odpowiedniego wydziału w celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego należy okazać uprzednio wydane pozwolenie czasowe, dokument tożsamości, kartę pojazdu, jeśli była wydana, dowód opłacenia ubezpieczenia OC.
Podatek od spadków i darowizn
Ważną informacją dla spadkobierców jest to, iż zgodnie z art. 72 ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie przewiduje się konieczności dołączenia do wniosku o rejestrację pojazdu tzw. zaświadczenia potwierdzającego opłacenie podatku od spadków i darowizn. Jest to o tyle istotne, iż zdarza się, że urzędnicy domagają się takiego zaświadczenia.
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Proces dowodzenia w sprawach o przestępstwa drogowe
Sprzedaż samochodu przed jego przerejestrowaniem
Należy pamiętać, iż zbycie pojazdu nie jest uzależnione od jego wcześniejszego zarejestrowania na sprzedającego, któremu przysługuje do niego tytuł prawny. Innym problemem jest kwestia sprzedaży samochodu przed dokonaniem działu spadku - kiedy roszczenia do danego samochodu mają także inny spadkobiercy. W takim przypadku na sprzedaż pojazdu powinni wyrazić zgodę wszyscy spadkobiercy.
Zgodnie z art. 78 ust. 1 prawa o ruchu drogowym, w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu, dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazania nabywcy pojazdu - dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli była wydana. Nadto zgodnie z par. 4 ust. 2 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów, w przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy zawarte w dokumentach dołączonych do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym - jako dowód własności może posłużyć inny dokument potwierdzające fakt uprzedniego przeniesienia prawa własności pojazdu na sprzedającego (spadkobiercę). Należy także pamiętać, iż w przypadku rejestracji samochodu pochodzącego z zagranicy wymagane są również inne dodatkowe dokumenty określone szczegółowo w art. 72 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Adw. Anna Kasolik, Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl
tb/
Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Proces dowodzenia w sprawach o przestępstwa drogowe