„Polski silnik elektryczny lepszy niż konstrukcja Tesli” – tak zapewniają jego twórcy
Inżynierowie z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina zbudowali wyjątkowy silnik elektryczny. Jak się chwalą, jest jedną z najbardziej wydajnych konstrukcji na świecie i świetnie się sprawdzi w samochodach elektrycznych.
Silnik naukowców ze Szczecina jest bardziej dynamiczny, a przy tym też oszczędniejszy niż oferowane dziś rozwiązania. Oznacza to, że zapewni bardzo dobre osiągi i pozwoli na zwiększenie zasięgu aut elektrycznych dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię. Źródłem sukcesu są patenty pracowników ZUT, które pozwalają lepiej kontrolować pole magnetyczne wewnątrz napędu. Ponadto posiada kilka dodatkowych źródeł zasilania, co z kolei umożliwia uzyskanie lepszego momentu obrotowego – podkreśla dr inż. Marcin Wardach z Wydziału Elektrycznego ZUT.
– Udało nam się stworzyć silnik, który gwarantuje dobrą dynamikę w momencie rozpędzania i rozwijanie dużych prędkości. Nasz wynalazek osiąga lepsze wyniki niż silnik Tesli, która to firma jest obecnie wzorem dla aut elektrycznych – zachwala konstrukcję prof. Ryszard Pałka, kierownik Katedry Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych Wydziału Elektrycznego ZUT.
Prace nad silnikiem wymagały sporo czasu i zaanagażowania. Teraz testowany jest już szósty jego prototyp.
- Cały projekt trwa już kilka lat, a optymalizacja każdego elementu zajmuje nawet pół roku – tłumaczy dr inż. Piotr Paplicki, podkreślając, że na praktyczne zastosowanie innowacyjnego silnika trzeba będzie jeszcze poczekać.
źródło: TVN24