Trwa ładowanie...
dkq292e

Policja za bezwzględnym pierwszeństwem pieszego na pasach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja za bezwzględnym pierwszeństwem pieszego na pasach
(Materiały prasowe)
dkq292e

Przepisy dające bezwzględne pierwszeństwo pieszemu na pasach, z wyjątkiem tramwaju, poprawiłyby bezpieczeństwo i przeszkadzałyby tylko kierowcom przekraczającym prędkość. Tak uważa Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji.

W tym tygodniu nowelą ustawy o ruchu znów zajmie się Sejm. W zeszłym tygodniu Senat opowiedział się za odrzuceniem uchwalonej przez posłów zmiany, która daje pieszemu na przejściu dla pieszych bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Według senatorów zmniejszyłoby to bezpieczeństwo pieszych. Policja jest jednak innego zdania. - Te przepisy mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na polskich drogach i od początku - bo prace nad ustawą trwają już prawie trzy lata - popieraliśmy ten kierunek zmian. Mogą one przeszkadzać najwyżej głównie tym kierowcom, którzy zazwyczaj jeżdżą z nadmierną prędkością, bo będą musieli częściej i mocniej hamować - powiedział Mariusz Wasiak z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Jak wyjaśnił, Policja oczekiwała takich zmian w brzmieniu przepisów, by wprost nakazywały one, że kierowca ma się zatrzymać przed przejściem. - Wersja uchwalona przez Sejm, a kwestionowana przez Senat, też to nakazuje, choć jest to wyrażone w nieco bardziej skomplikowany sposób. Kierunek i efekt zmian jest więc jak najbardziej słuszny - wskazał.

dkq292e

Według argumentacji senatora Aleksandra Pocieja (PO), który zgłosił wniosek o odrzucenie noweli Prawa o ruchu drogowym, takie przepisy zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejścia, więc mogą doprowadzić do większej liczby wypadków. - W żadnym przypadku przepisy przyjęte przez Sejm nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Wręcz przeciwnie - dodatkowo precyzują zachowanie pieszego przed wejściem na przejście. Trzeba pamiętać, że większość dorosłych ma prawo jazdy, a więc relację pieszy-pojazd powinni znać z obu stron - mówił Wasiak.

- Proponowane zmiany nie są aż tak wielkie - przecież przepisy dotychczasowe zobowiązują do zwolnienia przed przejściem dla pieszych, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących. A więc dla kierowców nie jest to żadna rewolucja, tylko wprowadzenie dodatkowego obowiązku zatrzymania się, jeśli pieszy oczekuje, by wejść na pasy. Myślący i przewidujący kierowca, widząc pieszego oczekującego przed przejściem lub zbliżającego się do przejścia, może wyraźnie zmniejszyć prędkość, dając mu w ten sposób sygnał do bezpiecznego wejścia na pasy i w ostatecznym rachunku nie będzie musiał nawet zatrzymywać pojazdu- wyjaśniał funkcjonariusz.

- Chodzi o uwypuklenie obowiązku uwzględniania potrzeb pieszych. Tu chodzi o zdrowy rozsądek i kulturę jazdy. Potrafimy zachowywać się bezpiecznie wobec pieszych, jeżdżąc po zagranicznych drogach, ale znacznie gorzej jest z tym podczas jazdy po polskich - dodał. Podkreślił także, iż już widać pozytywną zmianę w zachowaniach kierowców, którzy coraz częściej sami ustępują pierwszeństwa pieszym oczekującym przed "zebrą". Jak mówił, zmiana przepisów byłaby poprzedzona szeroką kampanią informacyjną, która tak naprawdę przypominałaby tylko to, czego i tak uczymy dzieci: "że trzeba się zatrzymać i rozejrzeć".

Źródło: PAP

dkq292e

ll/moto.wp.pl

dkq292e

Podziel się opinią

Share

dkq292e

dkq292e