Co roku okresowi dnia Wszystkich Świętych towarzyszy wzmożona kontrola policji drogowej. Tym razem funkcjonariusze wyślą do kierowców ostrzegawcze SMS-y.
Kilka milionów abonentów sieci Plus otrzyma w pierwszy dzień policyjnych działań „Znicz” SMS-a z przestrogą. Treść wiadomości będzie dotyczyła bezpieczeństwa pieszych. Policjanci z mazowieckiej „drogówki” przypomną, jak ważne jest noszenie po zmierzchu elementów odblaskowych. Warto pamiętać, że światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków, najwyżej na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę. W tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.
Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.
O tym, jak dużym ryzykiem jest poruszanie się po zmroku poza terenem zabudowanym, może przekonać nas statystyka wypadków, jakie miały miejsce w 2010 roku. W ciągu 12 miesięcy na prawie 40 tys. wypadków aż 11,3 tys. było zdarzeniami z udziałem pieszych. Zginęło w nich blisko 1,3 tys. osób. Należy też pamiętać, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce w listopadzie.
Do tej pory SMS-owe przestrogi policji, w ramach kampanii „Jedziesz? Nie klikaj!” dotyczyły bezpiecznej jazdy samochodami. Policjanci z mazowieckiej „drogówki” oraz przedstawiciele operatora przekonywali, że zwykła, codzienna czynność, jaką jest pisanie sms-a, wykonywana w nieodpowiednim miejscu i czasie może doprowadzić do tragedii. Esemesujący kierowca nie jest w stanie zauważyć odpowiednio wcześniej przeszkody na drodze i nie zdąży jej ominąć ani odpowiednio wcześnie wcisnąć hamulca. Natomiast z wielkim prawdopodobieństwem zjedzie na przeciwny pas ruchu i uderzy w przeszkodę. Przez swoją nieuwagę może spowodować wypadek. Akcja spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony osób, które wcześniej dostawały krótkie informacje tekstowe z poradami i przestrogami.
Źródło: Policja
tb/