Trwa ładowanie...

Polacy tolerują przekraczanie dozwolonej prędkości

Polacy tolerują przekraczanie dozwolonej prędkościŹródło: sxc.hu
d26wnz3
d26wnz3

Polacy powszechnie tolerują przekraczanie dozwolonych prędkości na drogach. Są też przekonani, że przekroczenie prędkości do 10 km/h jest praktycznie bezkarne - wynika z badań zaprezentowanych w poniedziałek przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Aż 82 proc. ankietowanych twierdzi, że w Polsce nie jeździ się zgodnie z ograniczeniami prędkości; kierowcy są świadomi powszechnego łamania ograniczeń, ale większość z nich nie widzi w tym nic złego - wynika z sondażu przygotowanego przez pracownię badań opinii publicznej Millward Brown na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i resortu transportu. Jednocześnie 62 proc. ankietowanych uważa, że przekraczanie dozwolonej prędkości nie jest złe, o ile kierowca potrafi dostosować jazdę do warunków panujących na drodze. Jak wynika ze statystyk - najczęściej wypadki związane z prędkością mają miejsce w idealnych warunkach do jazdy - w dzień, przy dobrej pogodzie i na prostym odcinku drogi.

Najczęściej jesteśmy w stanie zaakceptować jazdę powyżej limitu o 10 km/h - takie zachowanie uważa za dopuszczalne 45-53 proc. Polaków (w zależności od ograniczenia). 17-27 proc. badanych kierowców akceptuje jazdę o 20 km/h powyżej limitu. Największe przyzwolenie przekraczania dozwolonej prędkości o 10 km/h jest na drogach z ograniczeniem do 50 km/h - 60 proc. badanych osób nie widzi w tym nic złego. Z badań wynika także, że Polacy akceptują przekraczanie prędkości, mimo iż zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą takie zachowanie. 73 proc. badanych ma świadomość, że wypadek przy prędkości 70 km/h będzie poważniejszy w skutkach niż przy 60 km/h, a 66 proc., że przekroczenie prędkości o 10 km/h zwiększa ryzyko wypadku nawet przy dobrej pogodzie.

Według badań wysokie jest także przekonanie o bezkarności. Od 12 do 30 proc. respondentów (w zależności od ograniczenia) uważa, że można czuć się w Polsce bezkarnym, przekraczając prędkość o więcej niż 10 km/h. Badani uważają, że należy obawiać się konsekwencji przede wszystkim podczas mijania patrolu policji lub przejeżdżając obok fotoradaru. Z badań wynika także, że Polacy zgadzają się na większość metod egzekwowania przepisów drogowych. Niemal każdy akceptuje oznakowane fotoradary (89 proc.), zwłaszcza w okolicach szkół (95 proc.) oraz patrol policji stojący przy drodze (89 proc.). Kierowcy rzadziej akceptują patrol policji w nieoznakowanym radiowozie. Większość Polaków (73 proc.) uważa także, że w pewnych sytuacjach kierowcom za przekroczenie prędkości powinna grozić kara odebrania prawa jazdy. Jako powód takiego działania badania wskazują na wysokie, w tym podwójne, przekroczenia prędkości, w szczególności w terenie zabudowanym. A także, gdy przekraczając prędkość spowoduje się wypadek.

- Zarządzanie prędkością obok problemu ogromniej liczby ginących pieszych będzie priorytetem przy określaniu konkretnych działań administracji państwowej na lata 2014-2015. Jednym z najważniejszych działań będzie edukacja i kampanie społeczne podnoszące wiedzę i świadomość kierowców. W tym obszarze widzimy szczególną rolę właśnie dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - powiedział na konferencji prasowej sekretarz Rady Maciej Mosiej. - Generalnie jesteśmy za tym, żeby wprowadzić sankcje w postaci odebrania prawa jazdy za ekstremalną jazdę i przekroczenia - dodał Borys Burzawa z sekretariatu KRBRD.

d26wnz3

Badanie opinii publicznej pt. "Przekraczanie dozwolonej prędkości" przeprowadziła firma Millward Brown między 21 a 28 sierpnia, na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1002 osób w wieku powyżej 15 lat. Według danych policji w 2012 r. na drogach doszło do 36 500 wypadków; zginęło w nich 3 500. osób, a 45 000 zostało rannych. Choć liczba zabitych była najniższa od 1989 r., to w przeliczeniu na milion mieszkańców jest wciąż wysoka w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Najwięcej zgonów na milion mieszkańców było w ubiegłym roku na Litwie - 100, w Rumunii - 96 i w Polsce - 93.

d26wnz3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26wnz3
Więcej tematów