Trwa ładowanie...

Podróż we mgle

Podróż we mgleŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d1rgy5y
d1rgy5y

Mgła jest częstym zjawiskiem w okresie jesienno - zimowym. Zazwyczaj pojawia się w nocy i nad ranem, zaś kierowcy lekceważą niebezpieczeństwo z nią związane i nieprawidłowo korzystają ze świateł.

Policyjne statystyki są zatrważające - w 2011 r. w wypadkach drogowych spowodowanych pogorszeniem widoczności z powodu mgły lub dymu zginęło w Polsce 81 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Mgła jest zjawiskiem niejednorodnym. Należy włączać światła przeciwmgielne, gdy widoczność spada poniżej 50 m i wyłączać je, gdy widoczność się poprawia. Musimy pamiętać, że w przypadku ustąpienia mgły światła te, zwłaszcza z tyłu pojazdu, mogą razić innych kierowców. Podczas występowania mgły nie wolno korzystać ze świateł drogowych, tzw. "długich" - jest ona przez nie rozpraszana, przez co widoczność staje się jeszcze mniejsza.

Badania wykazują, że kierowcy w krótkim czasie przyzwyczajają się do jazdy we mgle i nieświadomie zwiększają prędkość. Do tego brak widocznych punktów odniesienia i niewidoczne otoczenie dodatkowo zwiększają złudzenie mniejszej prędkości od rzeczywistej. Najlepiej spoglądać od czasu do czasu na prędkościomierz i utrzymywać stałą prędkość, dostosowaną do warunków.

Unikajmy również częstego naciskania na hamulec. Takie zachowanie może denerwować innych kierowców i zachęcać ich do wyprzedzania, a wykonywanie tego manewru we mgle trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum.

Należy pamiętać, że mgła zwiększa wilgotność powietrza i może osiadać na drodze. Mokra nawierzchnia to większe prawdopodobieństwo poślizgu. Kolejnym niebezpieczeństwem jest zatrzymanie w takich warunkach pojazdu na poboczu. Należy zaparkować samochód tak, by całkowicie usunąć go z pasa jezdni a następnie włączyć światła awaryjne.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj