Trwa ładowanie...
porady
20-02-2016 11:08

Podniesioną ręką pokażmy chęć przejścia przez jezdnię

Podniesioną ręką pokażmy chęć przejścia przez jezdnięŹródło: Materiały prasowe
d3qthsr
d3qthsr

Podniesienie ręki przez pieszego przed wejściem na jezdnię ma zwiększyć jego bezpieczeństwo - zakłada rozpoczynająca się kampania społeczna Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i śląskiej drogówki.

Kampanię "Daj znak i przejdź bezpiecznie przez jezdnię" zainaugurowano w 19 lutego w katowickim Spodku. Organizatorzy mają nadzieję, że kampania, która nie epatuje liczbami ani obrazami tragicznych zdarzeń, upowszechni gest uniesionej ręki jako znak stosowany w codziennych relacjach pieszy - kierowca. Efektem ma być poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych, którzy w Polsce są najczęstszymi ofiarami wypadków drogowych.

Koncertom (m.in. zespołu Blue Cafe) towarzyszyły warsztaty, pokaz akrobatyczny czy prezentacja spotu filmowego. Do charakterystycznego gestu przed wejściem na jezdnię i w czasie przechodzenia przez nią zachęca w filmiku mający kojarzyć się z takim systemem komunikacji Indianin.

Według danych organizatorów kampanii w latach 2004-2014 na drogach w Polsce miało miejsce blisko 149 tys. wypadków z udziałem pieszych. Ponad 140 tys. osób zostało w nich rannych, a ponad 18 tys. osób zginęło. Przez wiele lat na polskich drogach traciło życie ok. 2 tys. pieszych rocznie, liczba ta zaczęła spadać od 2008 r.

Mimo to wskaźnik zabitych pieszych na milion mieszkańców - na przejściach bez sygnalizacji - pozostaje kilkakrotnie większy niż w Hiszpanii czy Niemczech. W Polsce wynosi on 4,8, podczas gdy w Hiszpanii - 1,3, w Niemczech - 0,8, a w Holandii - 0,6.

d3qthsr

Policyjne analizy wykazują, że w 85 proc. takich zdarzeń winnymi wypadków z udziałem pieszych są kierujący pojazdami, a w 11 proc. - sami piesi. Główną przyczyną jest nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu.

Rozpoczynająca się kampania "Daj znak i przejdź bezpiecznie przez jezdnię" to kolejne działanie mające służyć bezpieczeństwu pieszych, w które angażuje się Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śląska policja od 2009 r. angażowała się m.in. w działania kampanii "Rok pieszego" - mającej zachęcać pieszych do uwagi na drodze.

Policjanci z regionu koncentrowali się w niej na działaniach edukacyjnych m.in. odwiedzając przedszkola, szkoły i domy seniora czy uczestnicząc w festynach i innych lokalnych wydarzeniach. Pod kątem potencjalnie niebezpiecznych dla pieszych zachowań prowadzili kontrole drogowe.

udm

d3qthsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qthsr
Więcej tematów