Trwa ładowanie...
d2r0v0q

Podano datę wejścia w życie nowych zasad likwidowania punktów karnych

Tuż przed przyszłorocznymi wakacjami zmienią się przepisy dotyczące redukowania punktów karnych. Od tej pory łatwiej będzie stracić prawo jazdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podano datę wejścia w życie nowych zasad likwidowania punktów karnych
(PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d2r0v0q

Wiadomo już, kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady redukowania punktów karnych. Jak zauważa "Rzeczpospolita", w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Olszewskiego dokładną datę podał Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Od 4 czerwca 2018 roku znikną kursy redukujące liczbę punktów karnych, jakie dziś znamy.

Obecnie każdy kierowca może nie częściej niż raz na sześć miesięcy wziąć udział w kursie organizowanym przez ośrodki egzaminowania. Inwestując około 300 zł i niespełna 5 godzin, zmotoryzowany pozbywa się 6 punktów karnych. Warunkiem jest jednak to, że uczestnik szkolenia w momencie jego rozpoczęcia nie może mieć na koncie większej liczby punktów niż 20 w przypadku osób, które prawo jazdy mają krócej niż rok, albo 24 w przypadku bardziej doświadczonych kierowców.

Od 4 czerwca 2018 roku, gdy w pełni uruchomiony zostanie CEPiK 2.0, system redukcji punktów karnych zostanie zupełnie zmieniony. Przekroczenie dopuszczalnej liczby „oczek” nie będzie oznaczało automatycznego odebrania uprawnień. Kierowca otrzyma skierowanie na szkolenie. Jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, straci prawo jazdy. Szkolenie według nowego systemu będzie jednak znacznie bardziej angażujące i droższe.

d2r0v0q

Zgodnie z założeniami z 2013 roku, kiedy nowe przepisy pierwotnie miały wejść w życie, kurs według nowych zasad będzie obejmował aż 28 godzin zajęć. Oznacza to, że szkolenie będzie trwało cztery dni. W jego ramach kierowcy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Udział w takim bloku będzie też droższy niż obecnie. Na razie nie znamy jednak cen. Zakłada się, że będzie to mniej więcej dwukrotnie więcej niż obecnie.

Po odbyciu kursu kierowca przedstawi w starostwie zaświadczenie o jego ukończeniu. By nie stracić prawa jazdy, będzie to musiało nastąpić w terminie do 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na kurs.

Co w całej tej punktowej rewolucji jest najważniejsze, kierowcy, którzy nagminnie łamie prawo, znacznie łatwiej stracą uprawnienia. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, prawo jazdy zostanie odebrane i trzeba będzie starać się o nie od nowa.

Wszystko wskazuje na to, że od czerwca 2018 roku usługa sprawdzania liczby punktów karnych przez internet stanie się bardzo popularna. Monitorowanie liczby „oczek” na bieżąco będzie mogło ustrzec przed utratą prawa jazdy tych, którzy nie zawsze liczą się z przepisami.

d2r0v0q

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2r0v0q

d2r0v0q
d2r0v0q