Trwa ładowanie...
dr8yj39

Plastikowa butelka w aucie grozi pożarem. Internauta pokazuje dlaczego

Choć fala afrykańskich upałów chwilowo omija Polskę, nie oznacza to, że samochody nie nagrzewają do znacznych temperatur. Krótki eksperyment wyjaśnia, dlaczego pozostawienie butelki z wodą może skończyć się tragicznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Butelka z wodą działa jak soczewka
Butelka z wodą działa jak soczewka (Shutterstock.com, Fot: Anuporn Nujit)
dr8yj39

O tym, jak niebezpieczne jest pozostawienie zwierząt czy dzieci w rozgrzanym aucie, informowaliśmy już wcześniej. Nawet, gdy w pojeździe pozostawimy uchylone okna, nic nie stoi na przeszkodzie, by temperatura sięgnęła aż 50 stopni Celsjusza.

Jeszcze gorzej, gdy światło pada na auto bezpośrednio. Może się zdarzyć, że stopieniu ulegną niektóre elementy wnętrza. Nieroztropnie rzucona butelka z wodą może przepalić tapicerkę, a w najgorszym wypadku spowodować pożar całego auta. Myślisz, że to mało prawdopodobne? W 2018 roku strażacy odnotowali pożary 7904 samochodów osobowych. To 21 wraków dziennie.

Eksperyment z butelką przeprowadzał w zeszłym roku jeden z youtuberów, ale i materiały potwierdzające takie niebezpieczeństwo można znaleźć w Polsce. Jednym z nich podzielił się internauta.

Istnieje też inny powód, dla którego nie należy pozostawiać plastikowej butelki w gorącym samochodzie. Rozgrzany pojemnik może uwalniać do cieczy szkodliwe dla zdrowia związki pokroju bisfenolu A i paraksylenu, czyli pochodnej rakotwórczego benzenu.

dr8yj39

Podziel się opinią

Share

dr8yj39

dr8yj39