Trwa ładowanie...
d4hl0hq

Plastikowa butelka z wodą odpowiedzialna za pożar. Wystarczy chwila nieuwagi

Fale upałów przetaczają się przez Polskę. Wysoka temperatura jest groźna nie tylko dla pasażerów pozostawionych w rozgrzanym aucie, ale i przedmiotów. Niebezpieczna staje się nawet butelka z wodą.
Share
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłem
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłemŹródło: Shutterstock.com, Fot: Anuporn Nujit
d4hl0hq

Jak niebezpieczne jest zostawienie żywych istot w rozgrzanym aucie, pokazywaliśmy w naszym eksperymencie. Nawet przy uchylonych oknach temperatura w aucie może sięgnąć 50 stopni Celsjusza. Bezpośrednio świecące słońce jest w stanie nawet roztopić niektóre elementy wnętrza i karoserii. Zwłaszcza, gdy w kabinie znajdzie się nieroztropnie rzucona butelka z wodą.

Przekonał się o tym pewien YouTuber, który pozostawił w samochodzie butelkę i zauważył, że skupione promienie (plastik z wodą działa jak soczewka) wypaliły mu dziury w tapicerce. Niewiele później całe auto pewnie stanęłoby w płomieniach. Wówczas sytuacja byłaby nie do opanowania, bowiem środek chłodniczy np. z klimatyzacji płonie błyskawicznie i przy bardzo wysokiej temperaturze.

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego plastikowe butelki z wodą powinny cieszyć się naszym szczególnym zainteresowaniem w takich warunkach. Rozgrzane tworzywo sztuczne zaczęło uwalniać do cieczy szkodliwe, rakotwórcze związki – bisfenol A oraz paraksylen, czyli pochodną rakotwórczego benzenu. W najlepszym przypadku możemy liczyć na podrażnienie żołądka.

d4hl0hq

Podziel się opinią

Share
d4hl0hq
d4hl0hq
Więcej tematów