ycipk-2rvoyp

Plastikowa butelka z wodą odpowiedzialna za pożar. Wystarczy chwila nieuwagi

Fale upałów przetaczają się przez Polskę. Wysoka temperatura jest groźna nie tylko dla pasażerów pozostawionych w rozgrzanym aucie, ale i przedmiotów. Niebezpieczna staje się nawet butelka z wodą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłem
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłem (Shutterstock.com, Fot: Anuporn Nujit)
ycipk-2rvoyp

Jak niebezpieczne jest zostawienie żywych istot w rozgrzanym aucie, pokazywaliśmy w naszym eksperymencie. Nawet przy uchylonych oknach temperatura w aucie może sięgnąć 50 stopni Celsjusza. Bezpośrednio świecące słońce jest w stanie nawet roztopić niektóre elementy wnętrza i karoserii. Zwłaszcza, gdy w kabinie znajdzie się nieroztropnie rzucona butelka z wodą.

Przekonał się o tym pewien YouTuber, który pozostawił w samochodzie butelkę i zauważył, że skupione promienie (plastik z wodą działa jak soczewka) wypaliły mu dziury w tapicerce. Niewiele później całe auto pewnie stanęłoby w płomieniach. Wówczas sytuacja byłaby nie do opanowania, bowiem środek chłodniczy np. z klimatyzacji płonie błyskawicznie i przy bardzo wysokiej temperaturze.

ycipk-2rvoyp

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego plastikowe butelki z wodą powinny cieszyć się naszym szczególnym zainteresowaniem w takich warunkach. Rozgrzane tworzywo sztuczne zaczęło uwalniać do cieczy szkodliwe, rakotwórcze związki – bisfenol A oraz paraksylen, czyli pochodną rakotwórczego benzenu. W najlepszym przypadku możemy liczyć na podrażnienie żołądka.

Polub WP Moto
ycipk-2rvoyp
ycipk-2rvoyp
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-2rvoyp