Trwa ładowanie...
d2vkw9o

Plastikowa butelka z wodą odpowiedzialna za pożar. Wystarczy chwila nieuwagi

Fale upałów przetaczają się przez Polskę. Wysoka temperatura jest groźna nie tylko dla pasażerów pozostawionych w rozgrzanym aucie, ale i przedmiotów. Niebezpieczna staje się nawet butelka z wodą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłem
Wypicie takiej rozgrzanej wody nie jest rewelacyjnym pomysłem (Shutterstock.com, Fot: Anuporn Nujit)
d2vkw9o

Jak niebezpieczne jest zostawienie żywych istot w rozgrzanym aucie, pokazywaliśmy w naszym eksperymencie. Nawet przy uchylonych oknach temperatura w aucie może sięgnąć 50 stopni Celsjusza. Bezpośrednio świecące słońce jest w stanie nawet roztopić niektóre elementy wnętrza i karoserii. Zwłaszcza, gdy w kabinie znajdzie się nieroztropnie rzucona butelka z wodą.

Przekonał się o tym pewien YouTuber, który pozostawił w samochodzie butelkę i zauważył, że skupione promienie (plastik z wodą działa jak soczewka) wypaliły mu dziury w tapicerce. Niewiele później całe auto pewnie stanęłoby w płomieniach. Wówczas sytuacja byłaby nie do opanowania, bowiem środek chłodniczy np. z klimatyzacji płonie błyskawicznie i przy bardzo wysokiej temperaturze.

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego plastikowe butelki z wodą powinny cieszyć się naszym szczególnym zainteresowaniem w takich warunkach. Rozgrzane tworzywo sztuczne zaczęło uwalniać do cieczy szkodliwe, rakotwórcze związki – bisfenol A oraz paraksylen, czyli pochodną rakotwórczego benzenu. W najlepszym przypadku możemy liczyć na podrażnienie żołądka.

d2vkw9o

Podziel się opinią

Share

d2vkw9o

d2vkw9o