Trwa ładowanie...

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu nie takie oczywiste? Internauci mają wątpliwości

Przed egzaminami na prawo jazdy kursanci dokładnie uczą się na schematach, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Jednak z czasem kierowcy zaczynają jeździć na pamięć i zaczynają wygrywać przyzwyczajenia. Dlatego czasem, w teoretycznie oczywistych sytuacjach, pojawiają się wątpliwości. Jeden z takich przykładów pojawił się w internecie.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu nie takie oczywiste? Internauci mają wątpliwościŹródło: PAP, fot: Tomasz Paczos
d28szw9
d28szw9

Najczęściej wątpliwości pojawiają się w przypadku nietypowych skrzyżowań. Do tego rozwiązywanie zagadnienia "na sucho", przed ekranem monitora, powoduje, że zaczynamy się za bardzo zastanawiać. Kto waszym zdaniem ma pierwszeństwo w poniższej sytuacji?

Jak widać po komentarzach internautów, nie dla każdego jest to oczywiste. Warto zatem sobie przypomnieć jedną z podstawowych zasad tłumaczonych podczas kursu na prawo jazdy. Hierarchia, do której należy się stosować to po kolei: policjant kierujący ruchem, sygnalizacja świetlna i na końcu pionowe znaki drogowe. Oznacza to, że w tym przypadku zielone światło jest nadrzędne nad tym, co mówią znaki. W przypadku działającej sygnalizacji świetlnej pionowe znaki drogowe nie obowiązują, a należy się stosować jedynie do tych poziomych - czyli m.in. strzałek narysowanych na asfalcie.

Zatem pierwszeństwo ma kierowca samochodu (tak samo, jakby widocznych znaków w ogóle nie było), a kierowca autobusu musi się dostosować do reguł ruchu prawostronnego, które mówią, że ma obowiązek przepuścić pojazdy po swojej prawej stronie (po której przy skręcie znajdzie się samochód osobowy).

Sytuacja by się zmieniła dopiero w momencie, gdy sygnalizacja świetlna byłaby wyłączona – np. w nocy. Wtedy kierowcy muszą się stosować do znaków drogowych. W takim przypadku oczywiście pierwszeństwo miałby autobus.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj