Trwa ładowanie...

Pieniądze z fotoradarów dla policji

Pieniądze z fotoradarów dla policjiŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d258bat
d258bat
Co piąta złotówka ściągnięta z kierowców łamiących przepisy ma trafiać na konto policji. Taki rewolucyjny pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, przygotowywanym przez MSWiA - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Do policji zamiast na drogi

Pieniądze mają zasilić specjalny fundusz, z którego policjanci kupują samochody, paliwo, sprzęt a nawet remontują budynki i wypłacają sobie nagrody. Sądząc z obecnych wpływów z mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów można ocenić, że będzie to przynajmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Zgodnie z obecnymi przepisami 100 proc. pieniędzy z grzywien za przekroczenie prędkości, czy przejazd na czerwonym świetle, trafia do Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe mandaty stanowią dochód budżetu państwa.

Zdaniem opozycji MSWiA proponuje groźny mechanizm - im więcej mandatów policja wlepi tym więcej pieniędzy dostanie. PIS przypomina, że rząd PO odgórnie planował wpływy z fotoradarów oraz, że pieniądze te rozpływały się w budżecie.

d258bat

Bez taryfy ulgowej?

Wielu kierowców uważa, że przejęcie systemu fotoradarów przez policję będzie oznaczało zaostrzenie kursu wobec zmotoryzowanych. Dziś część spraw nie kończy się wystawieniem mandatu. W pierwszej połowie 2016 r. Inspekcja Transportu Drogowego zweryfikowała 625 tys. naruszeń, w tym 59 tys. naruszeń dotyczących przejechania skrzyżowania na czerwonym świetle oraz 44 tys. naruszeń ujawnionych przez odcinkowy pomiar prędkości. Tylko część z przyłapanych kierowców otrzymało mandaty. ITD odrzuca sprawy, w których zarejestrowano pojazd cudzoziemca, zdjęcie nie było wystarczająco czytelne, sprawa dotyczyła pojazdu uprzywilejowanego, a także takie, w których właściciel auta posiada niepełne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ostatecznie na podstawie 625 tys. zarejestrowanych naruszeń wygenerowano 444 tys. wezwań oraz wystawiono łącznie 214 tys. mandatów (przy czym dotyczą one także naruszeń popełnionych jeszcze w 2015 r.).

Zmotoryzowani spodziewają się, że gdy policja przejmie fotoradary, stanie się bardziej dociekliwa. Z drugiej strony może to też oznaczać wyższe prawdopodobieństwo ukarania kierowcy z zagranicy. Nie od dziś wiadomo również, że wiele fotoradarów rejestruje przekroczenia dopiero wtedy, gdy wyraźnie przekraczają one ustawowe minimum. Jak stwierdziła najwyższa Izba Kontroli, niektóre urządzenia, zamiast robić zdjęcie każdemu pojazdowi, który przekracza dozwoloną prędkość o 11 km/h lub więcej, rejestrowały przypadki przekroczenia o ponad 20 lub 30 km/h. Takie ustawienie urządzeń Inspekcja Transportu Drogowego tłumaczyła niezdolnością do opracowania większej liczby danych ze względu na ściśle określoną liczbę zajmujących się tym funkcjonariuszy. W przypadku policji zwiększenie liczebności oddziałów, które analizują zdjęcia, zapewne nie będzie stanowiło problemu.

Łakomy kąsek dla policji

Pod względem przychodów nowy sprzęt do kontroli kierowców - czyli zestawy do rejestrowania przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz do odcinkowego pomiaru prędkości – stanowią szczególnie ciekawą perspektywę. Jak dowiedzieliśmy się w ITD, na odcinkowym pomiarze średniej prędkości „wpada” wielu kierowców. Od początku roku do końca września urządzenia zarejestrowały 62 tys. naruszeń. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do połowy marca funkcjonowało tylko pięć zestawów, na koniec marca było ich osiem, a od połowy roku 16. Najbardziej „skuteczne” okazały się urządzenia w Lubinie (zarejestrowano 13150 naruszeń), w Karniewie (7450) oraz na odcinku Krościenko Wyżne-Iskrzynia (4600).

d258bat

Istną kopalnią złota jest również system urządzeń wykrywających przejazd przez skrzyżowanie przy czerwonym świetle. W pierwszej połowie 2016 r. najwięcej takich naruszeń ITD zarejestrowało w miejscowościach: Jabłonna (10100), Mroków (7400) oraz Komorniki (7100).

Jeżeli chodzi o stacjonarne urządzenia rejestrujące mierzące prędkość pojazdów punktowo (klasyczne fotoradary), to najwięcej naruszeń przepisów odnotowano w miejscowościach: Gaj (19,2 tys.), Krzywanice (14 tys.) oraz Nowa Bukówka (13,8 tys.).

Źródło: PAP, „Dziennik Gazeta Prawna”, GITD

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj