Trwa ładowanie...
d4hksz3

Petycje spływają do ministerstwa. Dwie grupy zawodowe chcą większych pieniędzy

1772 petycje indywidualne wpłynęły do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie pojazdów wykorzystywanych przez leśników oraz listonoszy. Tłumaczą oni, że koszty użytkowania przez nich aut są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych delegacji. Ministerstwo po raz kolejny zapowiada zmiany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Auta używane przez leśników są narażone na większe zużycie
Auta używane przez leśników są narażone na większe zużycie (Autokult.pl, Fot: Autokult.pl)
d4hksz3

Leśnicy i listonosze od dawna żądają urealnienia stawek, dzięki którym będą mogli rozliczać koszty użytkowania prywatnych pojazdów na bardziej preferencyjnych stawkach. "Specyfika pracy listonosza i leśnika powoduje, iż koszty użytkowania pojazdów dla tych grup zawodowych są niewspółmiernie WYŻSZE niż w przypadku wyjazdu np. delegacyjnego. Prywatne pojazdy listonoszy i leśników każdego dnia są ekstremalnie użytkowane w celu realizacji powierzonych zadań służbowych" – czytamy w nadsyłanych do Ministra Infrastruktury petycjach.

Ekstremalne użytkowanie oznacza jazdę w ciężkich warunkach leśnych, jak i podnoszące zużycie wykorzystanie pojazdów w mieście. Już od 12 lat koszty eksploatowania rosną (inflacja cen paliwa, ubezpieczenia, serwisu czy części zamiennych w okresie 2007-2017 to ok. 20 proc.), a pracownicy otrzymują zwrot kosztów na podstawie stawek ustalonych w 2007 roku. Właśnie w tamtym roku Minister Transportu wykreślił przepis przewidujący coroczną waloryzację tych stawek wg. wskaźnika inflacji.

offroad,las,samochód terenowy Fotolia
offroad,las,samochód terenowy

Sprawa może być tym bardziej frustrująca, że zmiany podatkowe, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, zlikwidowały kilometrówkę dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z własnych pojazdów. Mogą oni zaliczyć do kosztów tylko 20 proc. wydatków związanych z używaniem auta.

d4hksz3

Podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury, Marek Chodkiewicz, odpowiedział, że "podnoszenie ww. stawek jedynie dla dwóch grup zawodowych, czyli listonoszy i leśników, nie znajduje uzasadnienia". Ministerstwo tłumaczy decyzję – po dokonaniu konsultacji z pracodawcami oraz mając na uwadze ich niejednolite opinie w kwestii podwyższenia stawek zwrotu kosztów, trudno o jednoznaczną opinię pracowników resortu.

Nie wszystko jednak stracone. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że rozpoczęto już pracę nad rozwiązaniem kwestii zwrotów kosztów w przypadku używania prywatnych samochodów. Do określenia chociażby kształtów nowych zapisów wymagane są jednak gruntowne analizy. Podmioty zainteresowane pracami legislacyjnymi będą mogły uczestniczyć w procesie na etapie konsultacji publicznych.

Należy jednak z rezerwą podchodzić do prac nad nowymi przepisami. Pomysły na podwyższenie stawek "kilometrówki" pojawiły się już w 2011 roku. Kolejna próba miała miejsce w 2016 roku, lecz Rada Ministrów w kwietniu 2017 roku przyjęła negatywne stanowisko względem tego projektu. Jeszcze w maju 2018 roku poseł Andrzej Kobylarz z partii Kukiz 15 doprowadził do utworzenia 9-osobowej podkomisji, ale negatywną opinię ustawie wystawił Jerzy Szmit z PiSu.

d4hksz3

Podziel się opinią

Share

d4hksz3

d4hksz3