Trwa ładowanie...

Ostatni ratunek dla Saaba?

Ostatni ratunek dla Saaba?
d28szw9
d28szw9

W ciągu ostatnich tygodni Saab był zmuszony dwukrotnie wstrzymać produkcję. Spowodowane to było długami szwedzkiej marki, a ciągłe straty nie wróżą dobrej przyszłości.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Zakup Saaba przez niewielkiego Spykera miał być ratunkiem dla słynnej szwedzkiej marki. Jednak ten stosunkowo nowy holenderski producent luksusowych aut nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego finansowania dla większego brata. Jak tłumaczą firmy dostarczające części, Saab ma u nich milionowe długi i z tego powodu są zmuszone przerywać dostawy do fabryki w Trolhättan.

Czy ta sytuacja oznacza już definitywny koniec Saaba? Rok 2010 przyniósł firmie 200 milionów dolarów strat, a rosnące długi wydają się być ostatnim gwoździem do trumny. Ratunek może jednak przyjść z dwóch stron. Pierwszym sojusznikiem jest szwedzki rząd, gdyż fabryka Saaba zapewnia wiele miejsc pracy. Szwedzkie władze już wcześniej pomogły zdobyć pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a teraz chcą wesprzeć starania o kolejne fundusze.

Drugą deską ratunku jest rosyjski inwestor Władimir Antonow, który już od jakiegoś czasu jest zainteresowany marką Saab. Pierwsze informacje wiążące tego milionera ze szwedzką firmą pojawiły się w momencie sprzedaży jej przez General Motors. Pomoc mogła by napłynąć zarówno w postaci pożyczki z litewskiego banku Snoras należącego do Antonowa, jak i w postaci bezpośredniej inwestycji w Saaba.

sj

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj