Trwa ładowanie...
d2v3ii6

OSRAM chce wykorzystywać organiczne LED-y w motoryzacji

Share
OSRAM chce wykorzystywać organiczne LED-y w motoryzacji
Źródło: zdjęcie producenta
d2v3ii6

Podczas frankfurckiego Salonu Samochodowego firma OSRAM przedstawiła swoje plany dotyczące wykorzystania organicznych LEDów (OLED-ów) w motoryzacji.

- W tym roku udało nam się znacznie zwiększyć przydatność naszych OLEDów w zastosowaniach samochodowych i niebawem pokażemy nasze pierwsze rozwiązania oparte na tej technologii. Mamy nadzieję, że najpóźniej w 2016 r. OLED-y pojawią się w seryjnej produkcji i będą montowane w nowych samochodach - powiedział Ulrich Eisele, odpowiedzialny za produkty OLED w firmie OSRAM.

Już w 2012 r. marka mogła się pochwalić pierwszymi efektami prac naukowo-badawczych nad organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi w segmencie motoryzacji. Granica stabilności temperatury, największa przeszkoda stojąca na drodze ich seryjnej produkcji, została podwyższona do 85 st. C, dzięki czemu diody bez problemu wytrzymują pracę w takich warunkach przez kilkaset godzin. - Kolejny rok badań pozwolił znacząco dopracować produkt i wkrótce powinniśmy uruchomić produkcję seryjną - dodał Eisele. OLED-y to powierzchniowe źródła światła, które idealnie nadają się do takich zastosowań jak np. światła tylne. Przezroczyste diody oferują również nowe możliwości projektowania, istotne w tego rodzaju zastosowaniach.

d2v3ii6

Firma OSRAM pokazała samochodowy prototyp OLED na targach elektronicznych Electronica w 2012 r., a już niebawem zaprezentuje jego następcę, który spełnia wymagania ruchu drogowego nie tylko jeśli chodzi o zastosowanie w światłach tylnych, ale również światłach STOP, co pozwoli spełnić wymogi norm Europejskiej Komisji Gospodarczej. Co istotne, powierzchnię świecącą diod można podzielić na dynamicznie kontrolowane segmenty, tworząc w ten sposób różne scenariusze świetlne, np. uruchamianie poprzez naciśnięcie na pilocie przycisku blokowania zamków.

Światła tylne z wykorzystaniem technologii OLED można było także podziwiać podczas 10. międzynarodowego sympozjum poświęconego oświetleniu samochodowemu ISAL w niemieckim Darmstadt pod koniec września br.

Źródło: OSRAM

ll/moto.wp.pl

Twój samochód wymaga naprawy? Kliknij i umów swoją wizytę w najbliższym warsztacie samochodowym!

d2v3ii6

Podziel się opinią

Share
d2v3ii6
d2v3ii6
Więcej tematów