Trwa ładowanie...
technika
08-10-2015 13:34

Olej bazowy i jego wpływ na jakość gotowego oleju smarnego

Olej bazowy i jego wpływ na jakość gotowego oleju smarnego
d18tafa
d18tafa
Bez solidnej podstawy, nie ma mowy o stabilnej budowli. To prawo obowiązujące chyba we wszystkich dziedzinach przemysłu i naszego życia. Nie da się uzyskać dobrego produktu, tworząc go na niskiej jakości podzespołach. Podobnie jest w przypadku produkcji olejów silnikowych.

Fundament dobrego produktu

Baza olejowa to fundament oleju silnikowego. Stanowi od 75 do 90 proc. składu gotowego produktu, przez co ma decydujący wpływ na jego jakość. Shell wytwarza swoją bazę w opatentowanej Technologii PurePlus, syntetyzując ją ze składników gazu ziemnego. Dzięki temu unikatowemu rozwiązaniu, pozbawiona praktycznie wszelkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w ropie naftowej (np. soli nieorganicznych i krzemionek) baza, pozwala na wyprodukowanie olejów o doskonałych parametrach eksploatacyjnych.

Tak wytworzone oleje mają wysoką wydajność, dzięki czemu szybko docierają do krytycznych podzespołów, nawet tuż po rozruchu zimnego silnika. To naturalnie owocuje lepszą ochroną, łatwiejszym startem przy niskich temperaturach i szybszym uzyskiwaniem optymalnej temperatury pracy. Oleje na bazie Technologii Shell PurePlus charakteryzują się także wysoką odpornością na utlenianie i zachowują lepsze właściwości w wysokich temperaturach niż inne oleje syntetyczne, a zdecydowanie przewyższają parametrami w tej dziedzinie oleje mineralne. Mają także znacznie obniżony poziom parowania w wysokich temperaturach. W skutek tego procesu niektóre oleje mogą tracić nawet do 20 proc. swojej objętości. Dzięki zastosowaniu bazy olejowej wyprodukowanej w tej przełomowej technologii ubytek oleju Shell jest poniżej 10 proc. To pozwala na obniżenie ich zużycia i bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji pojazdu. Wpływ na oszczędności mają także doskonałe właściwości czyszczące i smarujące olejów tej marki, które
m.in. minimalizują straty związane z tarciem.

Jedyna na świecie rafineria

Chcąc uzyskać wysokiej jakości środki smarne, Shell co roku przeznacza ze swojego budżetu ponad miliard dolarów (w 2011 r., po raz pierwszy przekroczył barierę 1 mld USD) na opracowanie i rozwój nowych technologii. Koncern jest także w tej dziedzinie liderem, inwestując najwięcej spośród olejowych koncernów. W sześciu specjalistycznych laboratoriach na świecie, ponad 200 specjalistów pracuje nad opracowaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie aktywnego oczyszczania i ochrony silników. Efektem tych działań jest m.in. obwarowana 3500 patentami Technologia Shell PurePlus, która służy do wytwarzania niezwykle czystego i najwyższej jakości oleju bazowego z gazu ziemnego (GTL – gas to liquid) – podstawy do dalszego procesu produkcyjnego.

d18tafa

Produkcją oleju bazowego zajmuje się tylko jeden zakład – największa na świecie, wybudowana wspólnie z Qatar Petroleum za ponad 18 mld USD, rafineria Pearl GTL położona 80 km od Doha w Katarze. Jej moce przerobowe to ponad 45 mld metrów sześciennych gazu ziemnego dziennie. Wykorzystywana tam Technologia Shell PurePlus opiera się na procesie syntezy gazu ziemnego w ciecz. Dzięki temu procesowi otrzymuje się krystalicznie czystą bazę olejową. To z kolei ma bezpośredni wpływ na dalsze parametry produktów, takie jak lepkość, właściwości pracy w niskich i wysokich temperaturach, obniżenie progu lotności oraz poprawienie stabilności w zakresie utleniania. Jak to się przekłada bezpośrednio na korzyści użytkowników? Przede wszystkim znacznemu obniżeniu ulega stopień zużycia podzespołów, mniejsze opory powodują obniżenie spalania, a większa czystość wszystkich elementów pozytywnie wpływa na trwałość środków smarnych.

W oparciu o wytwarzany w Pearl GTL Shell PurePlus, blendownie Shell na całym świecie produkują oleje silnikowe i przekładniowe, gwarantujące jak największą sprawność smarowanych mechanizmów, czystość środowiska funkcjonowania i ich trwałość.

Nowoczesna technologia

W Technologii Shell PurePlus proces produkcji oleju bazowego rozpoczyna się od gazyfikacji – metan pozyskany z gazu ziemnego zostaje poddany działaniu czystego tlenu, a w wyniku tej reakcji otrzymuje się tzw. gaz syntezowy. Następnym elementem procesu jest skroplenie owego gazu w specjalnym reaktorze, dzięki czemu otrzymuje się „syntetyczną ropę naftową”. Ta z kolei poddawana jest działaniu cząsteczek wodoru w celu kontrolowanego rozkładu długich łańcuchów węglowodorów w kolumnie hydrokrakingowej (przez co można otrzymać benzynę hydrokrakingową oraz frakcje olejowe). Nowo uzyskane cząsteczki są destylowane w celu wytworzenia produktów GTL i naturalnie oleju bazowego Shell PulePlus.

Jak zatem widać, bez najwyższej jakości oleju bazowego wykonanego w Technologii Shell PurePlus niemożliwe byłoby wytworzenie środków smarnych mających tak pozytywny wpływ na funkcjonowanie silników i przekładni.

d18tafa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tafa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj