Trwa ładowanie...

Nowe uprawnienia dla kierowców. Na prawo jazdy kat. B pojadą trójkołowcami

Nowelizacja ustawy, dzięki której posiadacze prawa jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia, wkrótce wejdzie w życie. Prezydent poparł pomysł, by kierowcy mogli jeździć trójkołowcami. W przeciwieństwie do motocykli, tutaj nie będzie ograniczeń mocy.

Nowe uprawnienia dla kierowców. Na prawo jazdy kat. B pojadą trójkołowcamiŹródło: WP.PL, fot: Michał Zieliński
d1u6y09
d1u6y09

Po małych motocyklach przyszedł czas na kolejny rodzaj pojazdów, którymi można jeździć posługując się prawem jazdy kategorii B. Chodzi o trójkołowce, które dotychczas wymagały uprawnień na motocykl. Warunek jest jeden. Kierowca musi posiadać prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Jak informuje portal TVN24 BiŚ, prezydent podpisał nowelizację ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia.

Warto zauważyć, że o ile w przypadku motocykli ustawa mówi o ograniczeniach dotyczących pojemności silnika czy jego mocy (co widać w stosunku liczby kW do masy pojazdu), tak kierowcy będą mogli pojechać każdym trójkołowcem. Powód? W ustawie czytamy, że technika jazdy takim pojazdem jest znacznie bliższa do jazdy samochodem niż jednośladem.

Nowelizacja przepisów ma być ukłonem w stronę osób o ograniczonej sprawności, które nie są w stanie poruszać się motocyklem, a chciałyby skorzystać z czegoś lżejszego niż samochód. Posłowie twierdzą też, że pozwoli to na zmniejszenie emisji CO2, ponieważ więcej kierowców będzie gotowych porzucić cztery kółka na rzecz – w tym wypadku – trzech.

Obecnie "trajki" nie cieszą się dużą popularnością. Szacuje się, że w Polsce jest ich ok. 600 sztuk. Również rynek takich pojazdów nie jest mocno rozwinięty. Kupujący mogą wybierać dosłownie z garstki modeli. Niewiele lepiej wygląda rynek trójkołowców używanych. Dzięki nowelizacja prawa, wkrótce może się to zmienić.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj