Sejm poparł nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Pojadą oni trójkołowcami
Przyznanie nowych uprawnień posiadaczom prawa jazdy kategorii B są już właściwie przesądzone. Posłowie jednogłośnie poparli projekt nowelizacji i skierowali go do dalszych prac legislacyjnych. Bez dodatkowych uprawnień będzie można jeździć motocyklami trójkołowymi.
Poselski projekt nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami zakłada dodanie do art. 6 punktu, który zezwoli na prowadzenie motocykla trójkołowego "(...) pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat". Obecne przepisy mówią, że uprawnienie do kierowania motocyklami trójkołowymi przysługuje wyłącznie posiadaczom prawa jazdy kategorii A pod warunkiem ukończenia 21. roku życia, natomiast prawo jazdy kategorii A1 i A2 uprawnia do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
Jak argumentowali parlamentarzyści, projekt zmian wychodzi naprzeciw potrzebom osób o obniżonej sprawności, które mają problemy z prowadzeniem jednośladów, a chciałyby poruszać się pojazdami lżejszymi niż samochody. Wypowiadający się na temat nowelizacji posłowie argumentowali również, że wprowadzenie zmian powinno doprowadzić do redukcji emisji szkodliwych substancji, a nowe uprawnienie może ożywić sprzedaż tego typu pojazdów.
Jak poinformował posłów przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, dziś w Polsce jest ok. 600 trójkołowych motocykli. Według danych za rok 2017 w kraju zarejestrowanych jest 29,1 mln pojazdów, w tym blisko 1,4 mln motocykli. Oznacza to, że na razie trójkołowce są białymi krukami naszych dróg. Jednogłośne poparcie dla projektu zmian w Ustawie o kierujących pojazdami właściwie przesądza o wprowadzeniu nowelizacji. Teraz musi ona jeszcze przejść pozostałe etapy legislacji. Kiedy już zostanie uchwalona, wejdzie w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.