Trwa ładowanie...

Nowe opłaty drogowe dla ciężarówek na niemieckich autostradach

Nowe opłaty drogowe dla ciężarówek na niemieckich autostradachŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d10zk68
d10zk68

Opłata za korzystanie z autostrad i niektórych dróg federalnych w Niemczech obowiązuje już ciężarówki, których dopuszczalna masa wraz z przyczepą wynosi co najmniej 7,5 ton, a nie jak dotąd 12 ton - informuje agencja dpa.

Sygnał do wprowadzenia tej usankcjonowanej przez Bundestag zmiany dał o północy ze środy na czwartek w berlińskiej siedzibie zbierającej opłaty firmy Toll Collect niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt. "Opłaty od ciężarówek wpływają trwale i zgodnie z ich przeznaczeniem do naszej infrastruktury drogowej" - głosi jego przygotowane wcześniej oświadczenie.

Toll Collect liczy, że opłaty obejmą teraz około 250 tys. kolejnych pojazdów z Niemiec i zagranicy. Wraz z rozciągnięciem 1 lipca opłat na następne 1100 kilometrów dróg federalnych ma to zapewnić dodatkowe 380 mln euro wpływów rocznie. W 2014 roku Toll Collect zebrał łącznie około 4,5 mld euro.

Od 1 października zmodyfikowane zostały również stawki opłat, które uzależnione są od liczby osi ciężarówki i jej klasy emisji spalin, ale nie jej masy - co wywołuje krytykę. Jak zaznaczył w rozmowie z dpa sekretarz generalny Centralnego Związku Rzemiosła Niemieckiego (ZDH) Holger Schwannecke, w przypadku zarówno pojazdu 30-tonowego, jak i 7,5-tonowego składu z przyczepą pobiera się tyle samo i "nie jest to w porządku".

d10zk68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10zk68
Więcej tematów