WP

Nowe obowiązki kierowców. Ministerstwo bierze się za autostrady

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi przepisy dot. korytarza życia. Ma on przyspieszyć dojazd służb do wypadków na autostradzie. Podobne przepisy obowiązują już w innych krajach Europy. Pod lupą znajdą się też apteczki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na zdjęciu wzorcowy przykład zachowania kierowców na autostradzie w przypadku zatoru spowodowanego kolizją
Na zdjęciu wzorcowy przykład zachowania kierowców na autostradzie w przypadku zatoru spowodowanego kolizją (Wikimedia Commons CC BY)
WP

Gdy na autostradzie A4 kierowca auta dostawczego wjechał w tył TIR-a, strażacy przedzierali się przez ogromny korek. Do czasu. Ostatnie 400 m musieli przebiec razem z ważącym kilkadziesiąt kilogramów sprzętem, bowiem kierowcy TIR-ów pozostawili swoje pojazdy na środku drogi. Poszkodowanego nie udało się uratować. Sytuacja prawdopodobnie wyglądałaby inaczej, gdyby stworzono korytarz życia.

Korytarz życia będzie obowiązkiem, nie dobrym zwyczajem

Zasada tworzenia korytarza życia jest prosta – jadący lewym pasem zjeżdżają na pas zieleni po lewej. Inni, jadący środkowym czy też prawym pasem, odbijają w prawo. Wiedza o zasadach tworzenia przejazdu dla służb będzie sprawdzana podczas egzaminu na prawo jazdy. Szkoda tylko, że polskie prawo nie wymaga od kursantów spędzenia kilku godzin na autostradzie w ramach przygotowań.

WP

Mamy coraz więcej autostrad i dróg ekspresowych, ale tylko nieliczni wiedzą, jak ułatwić prace służbom ratunkowym. Minister Andrzej Adamczyk chce, by korytarze były usankcjonowane w polskim prawie. Za granicą niewłaściwe zachowanie karane jest mandatem sięgającym kilkuset euro. Tunel dla karetek tworzy się automatycznie, nawet jeśli nie wiadomo, co jest przyczyną korku na autostradzie. U nas świadomość kierowców jest niska. Może dlatego na takich drogach w przeliczeniu na 1000 km ginie pięć razy więcej osób niż na odcinkach krajowych.

Zablokowany korytarz kosztował życie jednego kierowcy na autostradzie A4 Youtube.com
Podziel się

Gaśnica, trójkąt i apteczka

Ministerstwo infrastruktury ustandaryzuje też apteczki samochodowe. Obecnie nie należą one do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Na tej liście znajdziemy zaledwie trójkąt i gaśnicę. Dziwne – apteczki są obowiązkowe w niemal każdym kraju Europy. Poza tym, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku. Trudno tego dokonać bez jakichkolwiek narzędzi.

WP

Warto zainwestować w bogatszy zestaw, w którym znajdziemy nie tylko gazę, ale i koc ratunkowy, maseczki do sztucznego oddychania czy zbijak do szyb. Do końca 2018 roku określone zostaną dokładne wymagania dot. elementów apteczki. Dopiero później obowiązej jej posiadania wejdziea w życie.

Zmiany były potrzebne

Ministerstwo Infrastruktury poważnie zabrało się za poprawienie bezpieczeństwa na autostradach. Już wcześniej pisaliśmy, że władze zajmą się również odstępem pomiędzy pojazdami na tych drogach. Ma to oznaczać koniec niebezpiecznej "jazdy na zderzaku". Ponownie jest to inicjatywa zaczerpnięta z krajów zachodnich. Biorąc pod uwagę, że Polska znajduje się na szarym końcu pod względem bezpieczeństwa na drogach w Unii Europejskiej, z optymizmem czekamy na wprowadzenie nowych zasad w życie.

Opracowanie przepisów wprowadzających korytarz życia oraz obowiązkowe apteczki zostały ujęte w programie realizacyjnym na lata 2018-2019.

WP
Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP