Trwa ładowanie...

Nowe obowiązki kierowców. Ministerstwo bierze się za autostrady

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi przepisy dot. korytarza życia. Ma on przyspieszyć dojazd służb do wypadków na autostradzie. Podobne przepisy obowiązują już w innych krajach Europy. Pod lupą znajdą się też apteczki.

Nowe obowiązki kierowców. Ministerstwo bierze się za autostradyŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d1u6y09
d1u6y09

Gdy na autostradzie A4 kierowca auta dostawczego wjechał w tył TIR-a, strażacy przedzierali się przez ogromny korek. Do czasu. Ostatnie 400 m musieli przebiec razem z ważącym kilkadziesiąt kilogramów sprzętem, bowiem kierowcy TIR-ów pozostawili swoje pojazdy na środku drogi. Poszkodowanego nie udało się uratować. Sytuacja prawdopodobnie wyglądałaby inaczej, gdyby stworzono korytarz życia.

Korytarz życia będzie obowiązkiem, nie dobrym zwyczajem

Zasada tworzenia korytarza życia jest prosta – jadący lewym pasem zjeżdżają na pas zieleni po lewej. Inni, jadący środkowym czy też prawym pasem, odbijają w prawo. Wiedza o zasadach tworzenia przejazdu dla służb będzie sprawdzana podczas egzaminu na prawo jazdy. Szkoda tylko, że polskie prawo nie wymaga od kursantów spędzenia kilku godzin na autostradzie w ramach przygotowań.

Mamy coraz więcej autostrad i dróg ekspresowych, ale tylko nieliczni wiedzą, jak ułatwić prace służbom ratunkowym. Minister Andrzej Adamczyk chce, by korytarze były usankcjonowane w polskim prawie. Za granicą niewłaściwe zachowanie karane jest mandatem sięgającym kilkuset euro. Tunel dla karetek tworzy się automatycznie, nawet jeśli nie wiadomo, co jest przyczyną korku na autostradzie. U nas świadomość kierowców jest niska. Może dlatego na takich drogach w przeliczeniu na 1000 km ginie pięć razy więcej osób niż na odcinkach krajowych.

Zablokowany korytarz kosztował życie jednego kierowcy na autostradzie A4  Youtube.com
Zablokowany korytarz kosztował życie jednego kierowcy na autostradzie A4 Źródło: Youtube.com, fot: Korytarz Życia

Gaśnica, trójkąt i apteczka

Ministerstwo infrastruktury ustandaryzuje też apteczki samochodowe. Obecnie nie należą one do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Na tej liście znajdziemy zaledwie trójkąt i gaśnicę. Dziwne – apteczki są obowiązkowe w niemal każdym kraju Europy. Poza tym, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku. Trudno tego dokonać bez jakichkolwiek narzędzi.

d1u6y09

Warto zainwestować w bogatszy zestaw, w którym znajdziemy nie tylko gazę, ale i koc ratunkowy, maseczki do sztucznego oddychania czy zbijak do szyb. Do końca 2018 roku określone zostaną dokładne wymagania dot. elementów apteczki. Dopiero później obowiązej jej posiadania wejdziea w życie.

Zmiany były potrzebne

Ministerstwo Infrastruktury poważnie zabrało się za poprawienie bezpieczeństwa na autostradach. Już wcześniej pisaliśmy, że władze zajmą się również odstępem pomiędzy pojazdami na tych drogach. Ma to oznaczać koniec niebezpiecznej "jazdy na zderzaku". Ponownie jest to inicjatywa zaczerpnięta z krajów zachodnich. Biorąc pod uwagę, że Polska znajduje się na szarym końcu pod względem bezpieczeństwa na drogach w Unii Europejskiej, z optymizmem czekamy na wprowadzenie nowych zasad w życie.

Opracowanie przepisów wprowadzających korytarz życia oraz obowiązkowe apteczki zostały ujęte w programie realizacyjnym na lata 2018-2019.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj