Niemcy rozszerzyli myto dla tirów na wszystkie drogi krajowe

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy rozszerzyli myto dla tirów na wszystkie drogi krajowe
(Gerard/Reporter)
WP

Bundestag rozszerzył obowiązkowe opłaty dla samochodów ciężarowych na wszystkie drogi krajowe w Niemczech. Obecnie myto obowiązuje na autostradach i na wybranych drogach krajowych. Od połowy 2018 r. obejmie całą sieć większych dróg.

Decyzja Bundestagu oznacza, że obowiązkiem opłat zostanie objętych 40 tys. km dróg krajowych (tzw. Bundesstrassen). Nowe przepisy dopuszczają możliwość rozszerzenia myta także na mniejsze drogi, by zapobiec omijaniu przez kierowców płatnych tras.

Rząd z powodu zmian liczy na dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 2 mld euro rocznie.

WP

Myto dla ciężarówek o tonażu powyżej 7,5 tony obowiązuje obecnie na 13 tys. km autostradi 2,3 tys. km wybranych dróg krajowych o czterech pasach ruchu w jednym kierunku.

Z wyliczeń rządowych wynika, że ponad 100 tys. ciężarówek korzysta z mniejszych dróg, by uniknąć opłat za autostrady.
Niemieckie władze zapowiedziały ponadto, że do końca 2017 roku przeanalizuje, czy celowe jest objęcie mytem także mniejszych samochodów dostawczych powyżej 3,5 tony oraz autokarów.

Do budżetu państwa z opłat za korzystanie z autostrad wpływa obecnie 4,5 mld euro rocznie. Opłaty za korzystanie z autostrad dla samochodów ciężarowychw Niemczech pobierane są od 2005 roku.

PAP/BC/moto.wp.pl

WP
Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP