Trwa ładowanie...

Niemcy rozszerzyli myto dla tirów na wszystkie drogi krajowe

Share
Niemcy rozszerzyli myto dla tirów na wszystkie drogi krajowe
Źródło: Gerard/Reporter
d1xtb4w

Bundestag rozszerzył obowiązkowe opłaty dla samochodów ciężarowych na wszystkie drogi krajowe w Niemczech. Obecnie myto obowiązuje na autostradach i na wybranych drogach krajowych. Od połowy 2018 r. obejmie całą sieć większych dróg.

Decyzja Bundestagu oznacza, że obowiązkiem *opłat *zostanie objętych 40 tys. km dróg krajowych (tzw. Bundesstrassen). Nowe przepisy dopuszczają możliwość rozszerzenia myta także na mniejsze drogi, by zapobiec omijaniu przez kierowców płatnych tras.

Rząd z powodu zmian liczy na dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 2 mld euro rocznie.

d1xtb4w

Myto dla ciężarówek o tonażu powyżej 7,5 tony obowiązuje obecnie na 13 tys. km autostradi 2,3 tys. km wybranych dróg krajowych o czterech pasach ruchu w jednym kierunku.

Z wyliczeń rządowych wynika, że ponad 100 tys. ciężarówek korzysta z mniejszych dróg, by uniknąć opłat za autostrady.
Niemieckie władze zapowiedziały ponadto, że do końca 2017 roku przeanalizuje, czy celowe jest objęcie mytem także mniejszych samochodów *dostawczych *powyżej 3,5 tony oraz autokarów.

Do budżetu państwa z opłat za korzystanie z autostrad wpływa obecnie 4,5 mld euro rocznie. Opłaty za korzystanie z autostrad dla samochodów ciężarowychw Niemczech pobierane są od 2005 roku.

PAP/BC/moto.wp.pl

d1xtb4w

Podziel się opinią

Share
d1xtb4w
d1xtb4w
Więcej tematów