Trwa ładowanie...

Nie będzie wszystkich zmian w prawie jazdy

Nie będzie wszystkich zmian w prawie jazdyŹródło: MORD Tarnów
d5f9jpg
d5f9jpg

Sejm znowelizował ustawę o kierujących pojazdami, która m.in. przesuwa termin wejścia w życie niektórych zapisów ze stycznia tego roku na styczeń 2016 r. Dotyczą one np. kursów dokształcających po uzyskaniu prawa jazdy i oznakowana pojazdu w okresie próbnym.

19 stycznia 2013 r. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Sejm odrzucił zgłoszoną przez PiS poprawkę, której celem było przesunięcie tego terminu o rok. Nie wszystkie planowane wcześniej nowości zostaną jednak już teraz zrealizowane.

Zgodnie z uchwaloną nowelą przepisy, których stosowanie jest związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) mają wejść w życie dopiero od 4 stycznia 2016 r. Chodzi m.in. o obowiązek odbycia pomiędzy 4 i 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym - przez pierwsze 8 miesięcy - wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego, odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia.

(fot. MBTiGM)
Źródło: (fot. MBTiGM)

Zgodnie z nowelą przesunięty w czasie ma być także zapis, według którego kierowca traci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia lub przestępstwo. W myśl projektu dopiero od 2016 roku zaczną obowiązywać niektóre zakazy. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu noweli, najistotniejszym argumentem przemawiającym za przesunięciem terminu wejścia w życie niektórych przepisów, jest fakt, iż wdrożenie zmian w systemie informatycznym CEPiK i dalsze jego funkcjonowanie w oparciu o dotychczasowe rozwiązania techniczne wiąże się z wysokim kosztem.

d5f9jpg

MSW podjęło decyzję o modernizacji systemów PESEL i CEPiK, co ma zapewnić skuteczne działanie rozwiązań noweli oraz przynieść oszczędności. Z informacji resortu wynika, że według wstępnych szacunków, dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu pięciu lat ma przynieść oszczędności do budżetu państwa w wysokości ok. 120 mln zł.

Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!

(fot. PAP/Adam Warżawa)
Źródło: (fot. PAP/Adam Warżawa)

Nowela przewiduje również, że od 4 stycznia 2016 r. m.in. żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, funkcjonariusze BOR będą mieli obowiązek odbycia obowiązkowego kursu w zakresie kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Aktualnie do kierowania nim wystarczą jedynie umiejętności wymagane od kandydatów na kierowców. Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a od 19 stycznia 2013 r. nie mają ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.

d5f9jpg

W związku ze zmianą przepisów od 19 stycznia, w całym kraju do ośrodków ruchu drogowego zgłasza się wiele osób, by zdać egzamin na prawo jazdy według starych zasad. Zmiany, które wejdą w życie 19 stycznia, dotyczą przede wszystkim części teoretycznej egzaminu. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli 500 - jak dotąd - egzaminowany będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwszych 20 pytań, będzie miał tylko 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź.

Za nowelą głosowało 249 posłów PO, PSL i SLD, przeciw było 182 z PiS, RP i SP, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!Chcesz szybko zdać prawo jazdy? Wybierz najlepszą szkołę w swoim mieście!

d5f9jpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5f9jpg
Więcej tematów