Trwa ładowanie...

Najgorsze polskie drogi

Najgorsze polskie drogiŹródło: PAP
d40afpy
d40afpy

Wraz z topniejącym śniegiem na naszych drogach pojawia się coraz więcej dziur. W efekcie czeka nas jazda po wertepach i bliska konfrontacja z innymi pojazdami, omijającymi ubytki w jezdni. Niestety, nie zawsze udaje się wyjść z tego cało. Eksperci Ergo Hestii sprawdzili, które drogi w Polsce przypominają szwajcarski ser.

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Specjaliści ubezpieczyciela ogłosili listę najgorszych polskich dróg na podstawie analizy ponad siedmiu tysięcy szkód z polis AC oraz OC zarządców dróg. Co ciekawe pod uwagę brano jedynie zgłoszenia, które wpłynęły między 15 stycznia a 14 lutego 2011 r.

Zdaniem ekspertów najgorzej w Polsce wypada pomorska droga wojewódzka nr 221, na odcinku między Kolbudami a Przywidzem w woj. pomorskim. Niewiele lepiej jest w Mszanie, niedaleko Wodzisławia Śląskiego (woj. śląskie), a dokładniej na skrzyżowaniu dróg 933 oraz 930. Kolejne, trzecie miejsce w rankingu zajęła Zielona Góra, a dokładniej rondo przy Trasie Północnej.

Zaraz za podium znalazła się miejscowość Silno, na trasie między Tucholą a Chojnicami. Pierwszą piątkę najgorszych polskich dróg zamyka trasa między Dobrodzieniem, a Olesnem - chodzi tu o odcinek trasy 901 na wysokości miejscowości Wachowice.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Niestety to nie koniec tej smutnej wyliczanki. Drugą piątkę otwiera ul. Beskidzka w Tychach. Zaraz za Tychami ponownie w pierwszej dziesiątce najgorszych dróg w Polsce pojawia się Zielona Góra. Tym razem chodzi o trasę z miasta do miejscowości Przylep. Jak się okazuje, dziurawe są nie tylko drogi między małymi miejscowościami. Ósmą pozycję w rankingu zajmuje ul. Warszawska w Poznaniu. Dwa ostatnie miejsca, to droga wojewódzka nr 426 ze Strzelec Opolskich do miejscowości Zawadzkie oraz trasa łącząca Pyrzyce i Banie w woj. zachodniopomorskim.

d40afpy

Co robić kiedy wpadniesz w dziurę?

1. Zatrzymaj się i zrób zdjęcie
Zrób zdjęcia i dołącz je do dokumentacji, którą skompletujesz. Jeśli nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z Tobą podróżowali lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

2. Zawiadom policję
Poproś o interwencję Policji i przyjazd na miejsce zdarzenia w celu sporządzenia stosownej notatki policyjnej wraz z opisem uszkodzeń auta.

3. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi
W tym celu skontaktuj się z Urzędem Gminy, Powiatu lub Województwa i dowiedz się dokładnie, kto jest zarządcą drogi i odpowiada za ten jej odcinek. Właścicielem drogi może być Gmina, Powiat, Województwo, lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

d40afpy

Z reguły każdy zarządca dróg posiada ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, co oznacza, że po rozpatrzeniu roszczenia to Ubezpieczyciel podejmuje decyzję o ewentualnej wypłacie odszkodowania na rzecz poszkodowanego.

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

4. Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta
Wypełnij stosowny formularz wskazany przez zarządcę dróg. Z reguły wzory formularzy publikowane są na stronach internetowych zarządców dróg.

d40afpy

Dołącz wszystkie dodatkowe dokumenty, które udało Ci się zebrać - w tym zdjęcia, notatkę z policji, zeznania świadków itd. i złóż u zarządcy drogi, którego udało Ci się ustalić. Czekając na decyzję zarządcy drogi nie musisz trzymać uszkodzonego auta na parkingu. Możesz oddać auto do naprawy w dowolnym warsztacie.

Jeśli dokonałeś naprawy przed złożeniem roszczenia do zarządcy, drogi dołącz do opisanych wyżej dokumentów również kserokopię kosztorysu naprawy lub paragonów w celu udokumentowania poniesionych kosztów.

Z doświadczenia wynika, że kierowcy rzadko są świadomi, że mogą domagać się odszkodowania za zniszczenia pojazdu od zarządcy drogi. Z roku na rok jednak ta świadomość klientów wzrasta. Większa świadomość klienta to również dokładniejsze zabezpieczenie swoich roszczeń poprzez wykonanie dokumentacji fotograficznej, a także wezwanie na miejsce zdarzenia policji lub straży miejskiej.

d40afpy

5. Zabezpiecz prawa regresowe
Zgromadzenie jak największej ilości dowodów i dokumentów, pozwoli nam udowodnić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi. Właściwe zabezpieczenie roszczenia umożliwi nam nie tylko uzyskanie odszkodowania z polisy OC zarządcy drogi, ale również skuteczne przeprowadzenie postępowania regresowego, jeżeli zdecydujemy się na likwidację szkody z polisy Autocasco, które przywróci nam uprawnienia do zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

WP: oprac. Lopez

mw/mw

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj