Trwa ładowanie...

Na europejskich drogach ginie 85 osób dziennie

Na europejskich drogach ginie 85 osób dziennieŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d2f06l6
d2f06l6

W UE odnotowano w 2011 roku zaledwie dwuprocentowy spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała Komisja Europejska. W Polsce nastąpił wzrost o 7 proc. Średnio na europejskich drogach ginie dziennie 85 osób.

Dla porównania, w latach 2001-2010 liczba ofiar śmiertelnych na unijnych drogach spadała średnio o 6 proc. rocznie.

Absolutnym rekordzistą niechlubnej statystyki jest Estonia, w której w ubiegłym roku aż o 29 proc. wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków. Następne są: Cypr i Szwecja (18-procentowy wzrost w obu krajach), Malta i Luksemburg (po 13 proc.) oraz Niemcy (10 proc.).

- Opublikowane dane to sygnał alarmowy. W 2011 roku nastąpił najniższy spadek liczby śmiertelnych wypadków drogowych w ciągu dziesięciolecia. Codzienne na drogach Europy ginie 85 osób. To nie do przyjęcia - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. transportu, Estończyk Siim Kallas. - Ociągające się kraje, które miały złe wyniki w ubiegłym roku, mają jeszcze gorsze wyniki w tym roku. To budzi zmartwienie - dodał wymieniając Belgię i Polskę.

d2f06l6

Obraz opublikowanych w czwartek statystyk poprawiają kraje takie jak Dania i Łotwa (18-procentowy spadek liczby ofiar śmiertelnych na drogach), Bułgaria i Rumunia (15 proc.), Węgry (14 proc.), Irlandia i Grecja (po 13 proc.).

Kallas zapowiedział, że zwróci się na piśmie do ministrów transportu "27" z prośbą o informacje o krajowych planach zwiększania bezpieczeństwa drogowego na 2012 r. Unijny cel zakłada, że do 2020 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych spadnie o połowę w porównaniu do roku 2010.

d2f06l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f06l6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj