Trwa ładowanie...
dka0kj1

Na dniach poznamy szczegóły włączenia ITD do policji

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na dniach poznamy szczegóły włączenia ITD do policji
(Materiały prasowe)
dka0kj1

Na przełomie stycznia i lutego ma być gotowy projekt ustawy przygotowany przez MSWiA o włączeniu Inspekcji Transportu Drogowego do pionu drogowego policji - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

- Program PiS, który poparli Polacy w wyborach, jest jednoznaczny. Jest tam zapisane, że Inspekcja Transportu Drogowego zostanie włączona do policji po to, żeby lepiej wykorzystać siły i środki, jakimi dysponuje - powiedział Zieliński w Białymstoku, gdzie wziął udział w uroczystości objęcia obowiązków przez nowego podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zieliński mówił, że ITD liczy w całym kraju nieco ponad 1 500 osób, w tym 719 inspektorów pracujących według kodeksu pracy, a nie zasad takich jak np. policjanci czy strażacy. - Więc jest problem z dyżurami, patrolami w święta, w soboty, niedziele, po "szesnastej". A nawet gdyby to jakoś rozstawić w tym czasie skutecznie, to i tak za mała jest ta służba, żeby mogła wypełnić dobrze swoje zadania. Policja zrobi to lepiej, ale oczywiście poprzez też wzmocnienie policji, włączenie do jej pionu drogowego Inspekcji Transportu Drogowego - powiedział Zieliński.

dka0kj1

Odpowiadając na pojawiające się w mediach informacje o tym, iż ITD jednak nie będzie likwidowana powiedział, że w MSWiA trwają prace nad ustawą dotyczącą takiego połączenia; projekt ma być gotowy do uzgodnień międzyresortowych na przełomie stycznia i lutego. - Ja rozumiem nieco inne spojrzenie ministra infrastruktury, ale tam są różne funkcje samej Inspekcji. I ta bezpośrednio drogowa i nieco inne, które rzeczywiście bardziej przynależą do resortu infrastruktury - mówił Zieliński dodając, że te zadania będą - po włączeniu ITD do policji - "przeniesione do instytucji podległych ministrowi infrastruktury".

Wymienił kontrole firm transportowych czy opłaty drogowe. - To nie jest rzeczywiście sprawa policji. Tu nie chodzi o to, żeby przejąć fotoradary do policji, tylko przejąć całość tej drogowej kontroli, którą dzisiaj realizuje - obok innych służb, zwłaszcza obok policji - ITD - mówił Zieliński.

Źródło: PAP

ll

dka0kj1

Podziel się opinią

Share

dka0kj1

dka0kj1