Trwa ładowanie...

Mniejsze tablice rejestracyjne już w urzędach. Nowe rozporządzenie weszło w życie

Już można zamawiać tablice rejestracyjne o zmniejszonych wymiarach. To dobra informacja dla właścicieli samochodów sprowadzonych m.in. z USA i Japonii. Oznacza to koniec mandatów za rozwiązania, które stosowali do tej pory.

Share
Mniejsze tablice rejestracyjne już w urzędach. Nowe rozporządzenie weszło w życie
Źródło: Fot. Youngtimer Warsaw
dao5c6g

Od początku lipca weszło w życie rozporządzenie resortu infrastruktury, które umożliwia otrzymanie tablic rejestracyjnych w niestandardowym rozmiarze. Zwykłe polskie "blachy" mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody z USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm. W efekcie wnęka w zderzakach w importowanych z tych krajów autach zwykle nie pozwala na zamontowanie tablic wydawanych przez polskie urzędy.

Kierowcy we własnym zakresie wykonywali ich repliki o dostosowanych wymiarach, na przykład w agencjach reklamowych. Niestety, w świetle prawa nie są to tablice rejestracyjne. Brak im wypukłej czcionki i nalepki legalizacyjnej. Podczas kontroli egzekwujący prawo policjant może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 100 zł. Sytuacji nie zmienia nawet fakt wożenia w bagażniku oryginału wydanego w urzędzie.

dao5c6g

Nowe tablice są mniejsze i mają krótsze numery. Na zdjęciach otrzymanych od czytelnika widać, że tablice mają miejsce na cztery znaki. W tym przypadku W to województwo Mazowieckie, a A01 to prawdopodobnie pierwsza tablica wydana w tym województwie.

Za mniejsze tablice i kartę pojazdu płacimy dokładnie 256 zł - jeśli auto jest rejestrowane w kraju po raz pierszy. Jesli natomiast ma już kartę pojazdu, to koszt rejestracji wynosi 180,50 zł. .

dao5c6g

Podziel się opinią

Share
dao5c6g
dao5c6g
Więcej tematów