Trwa ładowanie...
d2b86w3

Miliony euro kar dla producentów motoryzacyjnych

Unijny organ przeciwdziałający funkcjonowaniu karteli nałożył milionowe kary na producentów podzespołów motoryzacyjnych. Pięć firm łącznie będzie musiało zapłacić 34 mln euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kartel zawiązany pomiędzy producentami poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa powodował wyższe ceny produktów
Kartel zawiązany pomiędzy producentami poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa powodował wyższe ceny produktów (Materiały prasowe)
d2b86w3

Śledztwo w sprawie nieuczciwego porozumienia pomiędzy producentami pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i kierownic trwało sześć lat. W jego wyniku ustalono, że w latach 2004-2010 dostawcy podzespołów do modeli Hondy, Suzuki i Toyoty ustalali ze sobą ceny produktów i wymieniali poufne informacje. W ten sposób zawyżali koszty, jakie ponosili producenci, a w efekcie nabywcy samochodów.

Takata została ukarana grzywną w wysokości 12,7 mln euro, Toyoda Gosei - 11,3 mln euro, Autoliv - 8,1 mln euro, Tokai Rika - 1,8 mln euro, a firma Marutaka będzie musiała zapłacić 156 tys. euro.

Dla pierwszej z wymienionych firm, Takaty, to już kolejny wydatek. Od 2013 roku japoński producent boryka się z problemem wadliwych poduszek powietrznych. Początkiem 2016 roku szacowano, że pokrycie kosztów akcji serwisowych blisko 290 mln poduszek powietrznych będzie kosztowało Takatę ponad 2,5 bln jenów, czyli około 19 mld euro.

d2b86w3

Bardzo prawdopodobne, że to nie koniec unijnych kar dla producentów motoryzacyjnych. Jak informuje „Automotive News Europe”, prowadzone jest śledztwo w sprawie Mercedesa, Volkswagena i BMW. Podejrzewa się, że niemieccy producenci mogli ustalać ze sobą ceny niektórych rozwiązań. Chodzi w szczególności o pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Niemieckim koncernom grożą kary w wysokości do 10 proc. obrotów.

Źródło: Automotive News Europe

d2b86w3

Podziel się opinią

Share

d2b86w3

d2b86w3