Trwa ładowanie...

Milionowe mandaty

Milionowe mandatyŹródło: PAP
d4jdngl
d4jdngl

7 mln złotych zapłacili Polacy w 2009 roku za rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2009 r. 35 720 kierowców ukarano za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany przy uchu. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 zł, co oznacza, że Polacy zapłacili w sumie 7 144 000 złotych.

W ramach kampanii społecznej "Dajemy Ci wolną rękę" zainaugurowanej w listopadzie 2009 r. prowadzona jest akcja edukacyjna, której celem jest zachęcanie kierowców do korzystania z alternatywnych i dozwolonych przez prawo rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo na drodze. Przykładowo koszt prostego zestawu głośnomówiącego wynosi już 200 zł, a więc tyle ile mandat.

(fot. Jupiterimages)
Źródło: (fot. Jupiterimages)

Problem rozmawiania przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy samochodem jest z roku na rok coraz poważniejszy. Dla porównania, w 2007 r. za prowadzenie ze słuchawką przy uchu ukarano 17 857 osób, rok później - już 23 736. Oznacza to dwukrotny wzrost liczby ukaranych z tego tytułu osób w ciągu zaledwie dwóch lat.

d4jdngl

Jak zauważył mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - _ Zatrzymani kierowcy to zaledwie ułamek wszystkich rozmawiających przez telefon trzymany przy uchu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej. _

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez instytut SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 r.) w ramach kampanii "Dajemy Ci wolna rękę". 59 proc. polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67 proc. rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Co więcej kierowcy, oprócz rozmawiania przez telefon, wykonują też szereg innych czynności w czasie prowadzenia auta, np. czytają książki, piszą wiadomości tekstowe, odpisują na maile, palą papierosy, a nawet poprawiają makijaż.

_ Źródło: _ dajemyciwolnareke.pl

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj