Trwa ładowanie...

Mandat z fotoradaru: kto powinien wskazać sprawcę?

Mandat z fotoradaru: kto powinien wskazać sprawcę?Źródło: GITD
d2bs4gt
d2bs4gt

Mandaty z fotoradarów od dawna wzbudzają wiele kontrowersji. W razie wykrycia wykroczenia, właściciel pojazdu otrzymuje o tym zawiadomienie i zostaje przez pismo zobligowany do wskazania kierowcy - siebie lub osoby, której powierzył auto. Czy rzeczywiście powinien to robić i co, jeśli nie jest w stanie?

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski nie pozostawia złudzeń. Spośród ankietowanych ponad 44 proc. jest zdania, że tylko kierowca powinien być karany, a niespełna 30 proc. uważa, że to odpowiednie służby powinny wskazać sprawcę. Tylko 17 proc. zapytanych stwierdziło, że w razie niewskazania sprawcy z automatu powinien być karany właściciel auta.

Obecny system z jednej strony daje duże pole do nadużyć w postaci handlu punktami karnymi, a z drugiej może przyczyniać się do karania niewinnych. Problem w tym, że Inspekcja Transportu Drogowego ma aż 180 dni od popełnienia wykroczenia na przysłanie zawiadomienia o nim właścicielowi sfotografowanego pojazdu. Ten może jednak po prostu nie pamiętać, kto jechał wówczas autem.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku właściciela pojazdu, który w grudniu 2014 r. nie wskazał, komu powierzył swoje auto przed ponad czterema tygodniami. Za niespełnienie tego obowiązku otrzymał grzywnę w wysokości 200 zł, ale postanowił dochodzić swoich praw w sądzie. Stwierdził, że nie było jasne, czy w tej sprawie jest oskarżonym czy świadkiem, a dodatkowo zaznaczył, że został ukarany nie za zaniedbanie, a za brak wiedzy. W pierwszej instancji przegrał, ale już Sąd Okręgowy Warszawa-Praga przyznał mu rację.

d2bs4gt

Co prawda w uzasadnieniu wyroku zaznaczono, że kierowca nie może unikać odpowiedzi na pytanie o użyczenie samochodu, powołując się na to, że nie wie, czy jest oskarżonym, ale z drugiej strony, sąd stwierdza, że sytuacja, w której to właściciel sam ma zadecydować, czy będzie oskarżonym czy świadkiem, jest niedopuszczalna. „Pozostawianie obywatelowi prawa takiego wyboru daje świadectwo obojętności organu procesowego wobec faktycznego przebiegu zdarzenia i podważa zaufanie obywateli do organów państwowych” - napisano w uzasadnieniu wyroku. Dodatkowo warszawski sąd przypomniał, że podobnie brzmiał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Paradoksem jest to, że w przypadku ujawnienia wykroczenia przez fotoradar, właściciel samochodu, który może odpowiedzieć za wykroczenie, nie może skorzystać z odmowy obciążania siebie lub członków najbliższej rodziny, jak jest to w postępowaniu dotyczącym przestępstwa.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d2bs4gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bs4gt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj