Trwa ładowanie...

Koła na drodze. Nietypowe austriackie znaki z poparciem UE

Co oznaczają okręgi i koła namalowane niemal na środku drogi? Warto to wiedzieć, bo pomysł, który zrodził się w Austrii, zyskał uznanie Unii Europejskiej i niebawem może zacząć być kopiowany przez inne kraje. Oznakowanie stworzono z myślą o motocyklistach.

Nietypowe oznakowanie austriackich drógNietypowe oznakowanie austriackich drógŹródło: Materiały prasowe, fot: Komisja Europejska
dshn5hn
dshn5hn

Komisja Europejska ogłosiła tegorocznych nagrodzonych w konkursie Excellence in Road Safety Award. Jedno z wyróżnień trafiło do Austrii za nietypowe oznakowanie dróg. Dodatkowy zygzak, seria mniejszych i większych kół i okręgów czy dodatkowe krzywe w oznaczeniu poziomym jezdni to pomysł, który miał pomóc w poprawie bezpieczeństwa na krętych, górskich drogach Austrii. Stojąca za nimi idea jest dość prosta.

Skoro drogi są kręte, to często wchodzącemu w zakręt motocykliście widoczność nie pozwala dostrzec tego, co dzieje się po drugiej stronie łuku. Jeśli złożony w zakręcie użytkownik jednośladu znajdzie się zbyt blisko środka jezdni, może nie zdążyć skorygować swojego toru jazdy, gdy okaże się, że z drugiej strony nadjeżdża samochód czy autobus. W efekcie może dojść do zderzenia czołowego. Zapobiegać temu ma austriackie oznakowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Škoda Elroq to pierwszy kompaktowy elektryk marki. Cena zapowiada się atrakcyjnie

Dodatkowe symbole na jezdni pokazują motocyklistom bezpieczną trajektorię pokonania zakrętu. Chodzi o to, by nie najeżdżać na linie czy okręgi. Czy to jednak nie nadmierna dbałość o motocyklistów, którzy wszak powinni wiedzieć, jak jeździć na górskich drogach? Jak się okazuje nie. Prowadzone przez Austriaków badania pokazały, że na drodze, gdzie nie zastosowano dodatkowego oznakowania, jedynie 5 proc. użytkowników jednośladów jechała optymalną trajektorią. Pozostali na zakręcie narażali się na udział w poważnym wypadku.

Na krętej drodze nawet prawidłowo jadący motocyklista Materiały prasowe
Na krętej drodze nawet prawidłowo jadący motocyklista jest narażony na udział w wypadkuŹródło: Materiały prasowe, fot: Komisja Europejska

W austriackim Tyrolu eksperymentalne oznakowanie jest stosowane od 2019 r. Na drogach, gdzie znalazło zastosowanie, współczynnik poważnych wypadków z udziałem motocyklistów spadł – nawet o 80 proc.

To ogromny wzrost bezpieczeństwa, osiągnięty przy zastosowaniu pomysłowych, ale w gruncie rzeczy prostych środków. Austriacy badali różne sposoby znakowania łuków dróg. Badania pokazały jednak, że najbardziej skuteczne było stosowanie okręgów i kół. Teraz, gdy UE doceniła pomysł Austriaków, inne państwa mogą zechcieć skopiować to rozwiązanie. Czas pokaże, czy tak się stanie.

dshn5hn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshn5hn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj