Trwa ładowanie...
d3vsu3f

Kierowco: uważaj na oślepiające słońce

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kierowco: uważaj na oślepiające słońce
(Materiały prasowe)
d3vsu3f

*Wiosna dla kierowców oznacza nie tylko wymianę opon na letnie i przegląd samochodu po zimie, ale także konieczność przygotowania się na duże ilości promieni słonecznych. Wielu o tym ostatnim zapomina. Bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i czystych szyb, kierujący może zostać oślepiony i spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze. *

Jeśli słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, nie musimy martwić się o to, że podczas jazdy samochodem zostaniemy oślepieni. Sytuacja zmienia się, kiedy jest ono nisko, zwłaszcza rankiem i późnym popołudniem. Wówczas kąt padania promieni często sprawia, że bezużyteczne stają się samochodowe osłony przeciwsłoneczne.

- Oślepiony słońcem kierowca ma dużo bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację na drodze. Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy w okresie wiosennym powinny być okulary przeciwsłoneczne - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

d3vsu3f

Warto rozejrzeć się za soczewkami z filtrem polaryzacyjnym. Neutralizuje on oślepiające słoneczne refleksy i odbijając światło zwiększa kontrast widzenia. Dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne dla widoczności jest także sprawdzenie, czy szyby są czyste i bez smug. Brud rozprasza bowiem promienie słoneczne i zwiększa blask światła.

- Przez świecące w oczy słońce możemy nie zauważyć hamujących przed nami aut oraz zmieniających pas motocyklistów, których wiosną i latem możemy licznie spotkać na drogach - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault - Blask promieni słonecznych może nas oślepić także wtedy, gdy słońce jest za nami. Odbijają się one wówczas w lusterku wstecznym, utrudniając nam tym samym widoczność.

mp, moto.wp.pl

d3vsu3f

Podziel się opinią

Share

d3vsu3f

d3vsu3f