Trwa ładowanie...

Kary za brak OC w 2021 r. dla motocykli – ile wynoszą

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu wyznaczana jest co roku na podstawie pensji minimalnej. Oznacza to wyższe kwoty co 12 miesięcy. Już wiadomo, jakiej wysokości kary będą obowiązywały w 2021 r.

Za brak ubezpieczenia OC przewidziane są kary.Za brak ubezpieczenia OC przewidziane są kary.Źródło: Getty Images, fot: Prasit photo
d15y07a
d15y07a

Rząd ustalił wysokość płacy minimalnej w 2021 r. na 2800 zł miesięcznie. To oznacza, że od tej kwoty będą wyliczane wysokości kar za brak OC. W przypadku motocykli trzeba patrzeć na rubrykę o nazwie "pozostałe pojazdy". Jak zatem wyliczane są konkretne kwoty kar?

Dla motocykli podstawowa kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi jedną trzecią płacy minimalnej, a wszystkie kwoty zaokrąglane są do dziesiątek. Oznacza to, że przy pensji minimalnej 2800 zł kara za brak OC dla motocykla w 2021 r. wyniesie 930 zł. Jednak jeśli przerwa w wykupieniu ubezpieczenia była krótka, to kara jest mniejsza.

Przy przerwie w ubezpieczeniu wynoszącej od 4 do 14 dni kara w 2021 r. wyniesie 470 zł, a jeśli motocykl nie będzie miał polisy OC do 3 dni, to będzie trzeba zapłacić za to 190 zł.

d15y07a

Co ważne, niekorzystanie z motocykla nie oznacza, że uniknie się kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza bazę danych o ubezpieczenia w poszukiwaniu pojazdów z nieopłaconym OC. W ten sposób motocykl nie musi zostać skontrolowany przez policję, aby wykryć brak wykupionej polisy. Zdecydowana większość wykrytych przypadków to właśnie efekt takiego automatycznego sprawdzania pojazdów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15y07a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15y07a
Więcej tematów