Trwa ładowanie...

Jazda na światłach przez całą dobę: kierowcy nie chcą zmian w przepisach

Jazda na światłach przez całą dobę: kierowcy nie chcą zmian w przepisachŹródło: PAP/Leszek Szymański
d40afpy
d40afpy
Przed miesiącem kierowców zaskoczyła wypowiedź ministra infrastruktury, który stwierdził, że jest zwolennikiem wycofania obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok. Co na ten temat sądzą sami kierowcy? Odpowiedzi na to pytanie udzielają nam wyniki ankiety przeprowadzonej dla Wirtualnej Polski.

Minister na nie

Minister Adamczyk w październiku oznajmił w Sejmie, że jest za zniesieniem obowiązku jazdy na światłach mijania w ciągu dnia przez cały rok. Tę opinię uzupełniła wypowiedź posłanki PiS Gabrieli Masłowskiej. - Kilka lat temu wprowadzono w Polsce obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok bez względu na widoczność i porę roku. Ta sprawa wywołała wiele kontrowersji nie tylko wśród kierowców, ale także w środowisku naukowym, które zajmuje się tą problematyką. Dostarczono wiele argumentów, że to nie poprawia sytuacji, a wręcz ją pogarsza, bo kiedy jest słoneczny dzień, kierowcy nawzajem się oślepiają, oślepiają pieszych, jest to właściwie pomyślane jako biznes dla producentów żarówek i innych urządzeń - stwierdziła Masłowska. Zy kierowcy rzeczywiście marzą o zniesieniu obowiązujących przepisów?

Kierowcy nie chcą zmian

Z ankiety przeprowadzonej dla Wirtualnej Polski wynika, że kierowcy wolą, by nie zmieniać prawa. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 68 proc. zapytanych. 19 proc. ankietowanych o przeciwnym zdaniu wskazuje na fakt, że w ciągu dnia i tak jest jasno, więc światła nie są potrzebne. Ponad 13 proc. ankietowanych jest zdania, że obowiązek jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia podnosi jedynie zużycie paliwa.

Za i przeciw

Obydwie strony mają swoje argumenty. Przeciwnicy świecenia w ciągu dnia zauważają, że używanie świateł przez całą dobę podnosi zużycie paliwa. Nie jest to oczywiście wartość, którą zauważylibyśmy na stacji paliw, jednak w perspektywie roku użytkowania samochodu 1,5 proc. wzrostu konsumpcji paliwa - przy założeniu, że mamy do czynienia z samochodem benzynowym spalającym średnio 6,5 l/100 km i przejeżdżającym w ciągu roku 20 tys. km - przekłada się na niespełna 90 zł. Do tego dochodzi szybsze przepalanie się żarówek. W przypadku przeciętnej H7 żywotność to około 600 godzin. Wyłączenie świateł od wiosny do jesieni wyraźnie przyczyniłby się do przedłużenia eksploatacji tego elementu. Koronnym argumentem przeciwników używania świateł w ciągu dnia jest opinia, że naraża to na większe niebezpieczeństwo rowerzystów i pieszych, nie używających świateł w ciągu dnia. Ich zdaniem kierowcy przyzwyczajają się do zwracania uwagi tylko na te pojazdy, które świecą, rowerzyści mogą więc zostać niezauważeni.

Ci, którzy chcą zmian, mają jeszcze jeden mocny argument. 1 stycznia 2008 roku Austria wycofała się z obowiązku jazdy na światłach w ciągu dnia przez cały rok. Jak wpłynęło to na bezpieczeńśtwo? Statystyki wypadków w tym państwie, które udostępnione są na stronie internetowej Komisji Europejskiej, pokazują nieprzerwany spadek liczby wypadków już od 2007 roku. Efekt ten austriackie władze wiążą z wprowadzonym wówczas nakazem używania opon zimowych. Zniesienie obowiązku jazdy w dzień przy włączonych światłach nie zmieniło jednak trendu.

d40afpy

Zwolennicy zachowania obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia uważają, że zapewniają one lepszą widoczność - szczególnie jeśli pojazd zbliża się pod słońce. To zaś musi przekładać się na podwyższony poziom bezpieczeństwa. Na dowód swojego twierdzenia przywołują policyjne statystyki, z których wynika, że od dziesięciu lat spada liczba wypadków i ich ofiar. W 2015 roku brak wymaganego oświetlenia był przyczyną 40 wypadków. Policja nie informuje jednak, ile z nich miało miejsce za dnia, a ile nocą.

##W Europie
Jazda przez całą dobę z włączonymi światłami w ciągu całego roku obowiązuje obecnie w: Bułgarii, Czechach, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, w Norwegii, Polsce, Rumunii (z wyłączeniem dróg lokalnych), na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech (tylko poza terenem zabudowanym), a także we Włoszech. Prawo Chorwacji daje zaś możliwość wyłączenia świateł w ciągu dnia latem.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj