Trwa ładowanie...
dllku89

Jazda bez prawa jazdy i bez uprawnień

dllku89
dllku89

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Chyba każdemu kierowcy o kilkuletnim stażu zdarzyło się wyjechać na drogę bez odpowiednich dokumentów. Jeśli udało nam się przy tym uniknąć policyjnej kontroli, wszystko skończyło się na stresie. Co jednak gdy czerwony lizak mundurowego skłoni nas do zatrzymania się na poboczu?

Na wstępie należy podkreślić, że czym innym jest jazda samochodem bez dokumentów, a czym innym jest prowadzenie samochodu bez wymaganych uprawnień. To pierwsze jest nagminnym wykroczeniem popełnianym przez polskich kierowców. Drogocenny blankiecik zdarza się nam zostawić w innej kurtce albo w portfelu, którego nie wzięliśmy. Jeszcze gorzej jest w przypadku kobiet - mnogość torebek wykorzystywanych na różne okazje i dobieranych do koloru stroju po prostu musi od czasu do czasu prowadzić do gorączkowego poszukiwania prawa jazdy przed ruszeniem w drogę lub po prostu wyjazdu bez niego.

dllku89

Zgodnie z art. 95. ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń osoba prowadząca pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. W praktyce na tę ostatnią nie ma jednak co liczyć. W załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien została określona stawka w wysokości 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów, jednak łączna kwota nie może przekraczać 250 zł. Za brak dokumentu prawa jazdy kierującemu nie nalicza się żadnych punktów karnych.

Znacznie poważniejsze konsekwencje wynikają z prowadzenia pojazdu przez kierowcę, który nie ma odpowiednich do tego uprawnień. Jazda samochodem bez uprawnień do kierowania pojazdami to wykroczenie z art. 94 k.w. Do takich przypadków dochodzi najczęściej, gdy prawo jazdy zostaje cofnięte, na przykład w wyniku przekroczenia dozwolonej liczby 24 punktów karnych dla kierowców mających uprawnienia dłużej niż rok, a 20 punktów w przypadku osób posiadających je krócej niż rok.

* ZOBACZ TARYFIKATOR MANDATÓW I PUNKTÓW KARNYCH * Kara za kierowanie pojazdem bez uprawnień jest znacznie surowsza niż w przypadku nieokazania prawa jazdy i wynosi 500 zł. Co ciekawe, w myśl przepisów na sucho nie ujdzie również kierującym rowerami lub pojazdami zaprzęgowymi. Tu przewidziana została kara w wysokości 100 zł. Osoba, która otrzymała mandat za popełnienie wykroczenia w postaci prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień, nie otrzyma oczywiście punktów karnych.

Co ciekawe, prowadzenie samochodu bez prawa jazdy, przykładowo w okresie od odebrania przez policję dokumentów do momentu uprawomocnienia się wyroku, w którym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdu, nie stanowi przestępstwa. W tej sytuacji nie można mówić, iż jest to wykroczenie prowadzenia samochodu bez wymaganych uprawnień, a jedynie bez dokumentu prawa jazdy, za co grozi mandat w wysokości 50 zł.

dllku89

Kiedy jazda samochodem bez wymaganych dokumentów będzie przestępstwem? Gdy wsiadamy za kierownicę po prawomocnym wyroku sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wówczas popełnia się świadomie przestępstwo z art. 244 k.k. polegające na niezastosowaniu się do prawomocnego zakazu sądowego zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Sposoby na podważanie pomiarów wideorejestratorów

dllku89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllku89
Więcej tematów