Trwa ładowanie...
d1argc2

Jak w razie wypadku wybić szybę w aucie. Praktyczny poradnik

Podczas wypadku, gdy drzwi odmówią posłuszeństwa, jedyną drogą do wydostania się z samochodu jest okno. Najpierw trzeba się jednak pozbyć szyby. Wbrew pozorom rozbicie wzmocnionego szkła nie jest takie proste, należy się do tego odpowiednio przygotować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niepozorny gadżet może uratować życie
Niepozorny gadżet może uratować życie (Fotolia)
d1argc2

Powodów, dla których musisz zbić szybę w aucie, jest bardzo dużo - począwszy od ekstremalnych, takich jak chęć udzielenia pomocy osobie poszkodowanej podczas wypadku lub uwolnienie zwierzęcia podczas upału, aż do najbardziej prozaicznych sytuacji, takich jak zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie. Jeśli wszystkie środki zawiodą, a ty musisz działać szybko, nie pozostaje nic innego.

Którą szybę rozbić

Jeśli jesteś uwięziony w samochodzie, a mechanizm drzwi się zablokuje, nie masz zbyt wielkiego pola do manewru. Najprostszym rozwiązaniem będzie wybiciebocznej szyby najbliżej fotela, na którym siedzisz. Jeśli jednak uważasz, że będziesz mieć problem z wydostaniem się przez okno, możesz być zmuszony wybić przednią szybę.

Jeśli wybijasz szybę od zewnątrz, musisz dopilnować, by po drugiej stronie nie znajdowała się poszkodowana osoba. W przeciwnym wypadku opadające odłamki szkła mogą spowodować dodatkowe obrażenia. Najlepiej wybrać szybę znajdującą się za lub przed osobą poszkodowaną, a po wybiciu szyb szybko otworzyć drzwi.

d1argc2

Czym wybijać

Do wykonania tego zadania nada się większość rzeczy, które masz w samochodzie. Klucz do kół, inne metalowe narzędzia, gaśnica, to wszystko w odpowiednich rękach może posłużyć jako prowizoryczny zbijak do szyb. Problemem jest jednak to, że podczas wypadku i zagrożenia życia większość z tych przedmiotów może znajdować się poza zasięgiem dłoni. Dlatego warto mieć ze sobą niewielkie urządzenie przymocowywane do samochodowych kluczyków, które zawsze będzie w pobliżu stacyjki.

Niepozorny gadżet może uratować życie Materiały prasowe
Niepozorny gadżet może uratować życie

Do wybicia szyby w aucie najlepiej nadaje się profesjonalny zbijak do szyb. Przypominają niewielkie młoteczki zakończone szpikulcem. Wystarczy uderzenie wyprowadzone z niewielką siłą, by skruszyć najtwardszą szybę. Niektóre breloki samochodowe wyposażone są w zbijak ze specjalnym mechanizmem, dzięki któremu skruszysz szybę jedynie przyciskając do niej urządzenie.

d1argc2

Jak się zabezpieczyć

Przy rozbijaniu szyby nie liczy się siła, ale miejsce, w które uderzysz, oraz wielkość punktu styczności zbijaka i szyby. Jeśli chodzi o ten ostatni, powinien być jak najmniejszy, w ten sposób osiągniesz najlepszy efekt. Używając do zbicia szyby gaśnicy, postaraj się więc uderzyć krawędzią, a nie całym dnem.

Musisz również zdać sobie sprawę z tego, że wzmocniona samochodowa szyba sprężynuje pod wpływem uderzenia, dzięki czemu jest o wiele trudniejsza do rozbicia. Im bliżej środka, tym szyba mocniej sprężynuje, a tym samym siła samego uderzenia jest odpowiednio mniejsza. Jeśli więc chcesz wybić szybę, uderz bliżej jej krawędzi. Wtedy uda się za pierwszym razem.

Uderzenie nie może też być zbyt silne, w przeciwnym wypadku dłoń wpadnie do środka, a opadające szkło może ją poranić. Dlatego w miarę możliwości warto się zabezpieczyć: szczelnie owinąć dłoń i przedramię bluzą lub innym kawałkiem materiału.

d1argc2

Podziel się opinią

Share

d1argc2

d1argc2