Jak w razie wypadku wybić szybę w aucie. Praktyczny poradnik
Podczas wypadku, gdy drzwi odmówią posłuszeństwa, jedyną drogą do wydostania się z samochodu jest okno. Najpierw trzeba się jednak pozbyć szyby. Wbrew pozorom rozbicie wzmocnionego szkła nie jest takie proste, należy się do tego odpowiednio przygotować.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Powodów, dla których musisz zbić szybę w aucie, jest bardzo dużo - począwszy od ekstremalnych, takich jak chęć udzielenia pomocy osobie poszkodowanej podczas wypadku lub uwolnienie zwierzęcia podczas upału, aż do najbardziej prozaicznych sytuacji, takich jak zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie. Jeśli wszystkie środki zawiodą, a ty musisz działać szybko, nie pozostaje nic innego.
Którą szybę rozbić
Jeśli jesteś uwięziony w samochodzie, a mechanizm drzwi się zablokuje, nie masz zbyt wielkiego pola do manewru. Najprostszym rozwiązaniem będzie wybiciebocznej szyby najbliżej fotela, na którym siedzisz. Jeśli jednak uważasz, że będziesz mieć problem z wydostaniem się przez okno, możesz być zmuszony wybić przednią szybę.
Jeśli wybijasz szybę od zewnątrz, musisz dopilnować, by po drugiej stronie nie znajdowała się poszkodowana osoba. W przeciwnym wypadku opadające odłamki szkła mogą spowodować dodatkowe obrażenia. Najlepiej wybrać szybę znajdującą się za lub przed osobą poszkodowaną, a po wybiciu szyb szybko otworzyć drzwi.
Czym wybijać
Do wykonania tego zadania nada się większość rzeczy, które masz w samochodzie. Klucz do kół, inne metalowe narzędzia, gaśnica, to wszystko w odpowiednich rękach może posłużyć jako prowizoryczny zbijak do szyb. Problemem jest jednak to, że podczas wypadku i zagrożenia życia większość z tych przedmiotów może znajdować się poza zasięgiem dłoni. Dlatego warto mieć ze sobą niewielkie urządzenie przymocowywane do samochodowych kluczyków, które zawsze będzie w pobliżu stacyjki.
Do wybicia szyby w aucie najlepiej nadaje się profesjonalny zbijak do szyb. Przypominają niewielkie młoteczki zakończone szpikulcem. Wystarczy uderzenie wyprowadzone z niewielką siłą, by skruszyć najtwardszą szybę. Niektóre breloki samochodowe wyposażone są w zbijak ze specjalnym mechanizmem, dzięki któremu skruszysz szybę jedynie przyciskając do niej urządzenie.
Jak się zabezpieczyć
Przy rozbijaniu szyby nie liczy się siła, ale miejsce, w które uderzysz, oraz wielkość punktu styczności zbijaka i szyby. Jeśli chodzi o ten ostatni, powinien być jak najmniejszy, w ten sposób osiągniesz najlepszy efekt. Używając do zbicia szyby gaśnicy, postaraj się więc uderzyć krawędzią, a nie całym dnem.
Musisz również zdać sobie sprawę z tego, że wzmocniona samochodowa szyba sprężynuje pod wpływem uderzenia, dzięki czemu jest o wiele trudniejsza do rozbicia. Im bliżej środka, tym szyba mocniej sprężynuje, a tym samym siła samego uderzenia jest odpowiednio mniejsza. Jeśli więc chcesz wybić szybę, uderz bliżej jej krawędzi. Wtedy uda się za pierwszym razem.
Uderzenie nie może też być zbyt silne, w przeciwnym wypadku dłoń wpadnie do środka, a opadające szkło może ją poranić. Dlatego w miarę możliwości warto się zabezpieczyć: szczelnie owinąć dłoń i przedramię bluzą lub innym kawałkiem materiału.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.