Trwa ładowanie...

Kosmetyki i niewidzialna wycieraczka. Sposoby na zwiększenie widoczności w aucie

Zabrudzenia szyb to nie tylko kurz i błoto, ale również trudne do usunięcia substancje jak resztki wosku pozostałego z wizyty na myjni. Zimą dojdzie do tego szron i śnieg, który trzeba usunąć mechanicznie. W ten sposób łatwo zniszczyć gładką powłokę szyby.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kosmetyki i niewidzialna wycieraczka. Sposoby na zwiększenie widoczności w aucieŹródło: Fotolia, fot: drimafilm
d4ncajj

Dlatego kluczem do utrzymania szyb w dobrej kondycji będzie odpowiednia pielęgnacja. Nie wystarczy płyn do spryskiwaczy i mozolne przecieranie zanieczyszczeń wycieraczką z nadzieją, że brud spłynie. Polecamy kilka środków czyszczących, które znacznie ułatwią jazdę i poprawią widoczność podczas jazdy.

Nie stwarzaj zagrożenia na drodze

Brudne szyby to o wiele mniejsza widoczność w trudnych warunkach, na przykład podczas jazdy po zmroku, w deszczu czy śniegu. Odbijające się od mokrych powierzchni światła samochodów z naprzeciwka, smugi po wycieraczkach i parowanie szyb mogą sprawić sporo kłopotów nawet doświadczonemu kierowcy. Dlatego w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o przygotowanie szyb.

Podstawą jest regularne i kompleksowe usuwanie zanieczyszczeń. W sklepach znaleźć można rozmaite specyfiki skutecznie usuwające brud, błoto, resztki wosku, a także insekty. Warto uważnie czytać skład produktu i wybierać te, w których nie ma amoniaku – substancja ta bardzo źle wpływa na uszczelki otaczające szybę. Środek należy rozprowadzić po szybie przy pomocy gąbki, a następnie wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem jednorazowym. Dzięki temu zapobiegniesz smugom i zaciekom.

Czyszczenie szyb pedałem gazu

Tak w uproszczeniu działa niewidzialna wycieraczka samochodowa. Specyfik, który należy równomiernie rozprowadzić na szybie, sprawia, że krople deszczu swobodnie spływają po niej i nie utrudniają widoczności.

Choć na pierwszy rzut oka szyba jest idealnie gładka, to w rzeczywistości pełno na niej mikropęknięć, rysek i wgłębień, które skutecznie zatrzymują spływające krople wody, co z kolei wymusza na kierowcy używanie wycieraczek do ich usunięcia. Niewidzialna wycieraczka to nanokosmetyk, który tworzy na szybie powłokę hydrofobową. Specyfik odpycha wodę, co sprawia, że podczas jazdy krople deszczu swobodnie spływają po szybie. W dodatku nie pozostawia żadnych śladów i co za tym idzie nie wpływa negatywnie na widoczność podczas jazdy.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Cena takiego zestawu nie jest duża, średnio wynosi około 30 złotych. Należy nałożyć kosmetyki na odtłuszczoną i dokładnie umytą szybę, uprzednio włączając w aucie ciepły nawiew. Po aplikacji trzeba odczekać kilka minut, a następnie wypolerować szybę przy pomocy ściereczki. Efekty widać już podczas pierwszej jazdy. Wystarczy przyspieszyć do prędkości 50-60 km/h i gołym okiem widać, jak kropelki spływają z szyby, czyniąc ją całkowicie czystą.

Koniec z parowaniem szyb

Jeśli system ogrzewania nie działa wystarczająco dobrze, nawet podczas delikatnej mżawki dochodzi do zaparowania szyb, co znacznie zmniejsza widoczność. To również częsty problem osób, które zostawiają auto na noc pod chmurką. Powodem takich problemów jest przede wszystkim wilgoć, jeśli podczas jazdy szyby są szczelnie zamknięte, para wodna nie ulatnia się i co za tym idzie osadza się na szybach.

Sposobów na walkę z wilgocią jest kilka. Przede wszystkim należy zadbać o dobry stan systemu ogrzewania i nawiewów. Jeśli mimo tego problem dalej nawraca, warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. W sklepach znaleźć można mnóstwo specyfików, którymi należy spryskać szyby od środka. Nie pozostawiają smug i rozwiązują problem na długi czas. Innym rozwiązaniem jest zakup samochodowych pochłaniaczy wilgoci. Są niewielkie, z łatwością zmieścisz je w niewidocznym miejscu tuż przy przedniej szybie. Pomogą ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci z auta i pozwolą zapomnieć o problemie zaparowanych szyb.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4ncajj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ncajj
d4ncajj
Więcej tematów