Trwa ładowanie...

Jak używać świateł awaryjnych?

Jak używać świateł awaryjnych?Źródło: Materiały prasowe
d6y8xdh
d6y8xdh

Światła awaryjne mogą być używane w okolicznościach postoju z powodu uszkodzenia pojazdu lub wypadku. Włączanie ich gdy chcemy zatrzymać się w miejscu niedozwolonym jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Gdy kierowca zatrzymuje się w miejscu niedozwolonym i włącza światła awaryjne, a jego samochód nie uległ uszkodzeniu, narusza jednocześnie dwa przepisy. Po pierwsze mamy do czynienia z nadużyciem świateł awaryjnych, a po drugie z niezastosowaniem się do zakazu zatrzymywania. W takiej sytuacji policja może także dopatrzyć się tamowania ruchu, co skutkuje dodatkowym mandatem.

Świateł awaryjnych nie należy włączać, gdy holujemy auto lub nasz pojazd jest holowany. Dopuszczalne natomiast jest ich użycie, gdy chcemy podziękować innemu kierowcy np. za umożliwienie włączenia się do ruchu, choć w wielu krajach podziękowanie takie polega na włączeniu na przemian prawego i lewego migacza. Światłami awaryjnymi możemy też zasygnalizować innym uczestnikom ruchu jadącym z tyłu nagłe hamowanie lub duże zmniejszenie prędkości, które zostało wywołane nieoczekiwaną sytuacją na drodze, np. wypadkiem lub korkiem.

Gdy nasz samochód zostanie unieruchomiony z powodu uszkodzenia lub wypadku, to oprócz świateł awaryjnych należy także ustawić za pojazdem ostrzegawczy trójkąt odblaskowy - w odległości 100 m na autostradzie lub drodze ekspresowej, 30-50 m na drodze poza obszarem zabudowanym natomiast na obszarze zabudowanym zaraz za pojazdem lub na pojeździe (na wysokości maksymalnie 1 m).

Świateł awaryjnych powinien użyć także kierujący autobusem szkolnym w czasie wsiadania i wysiadania dzieci oraz kierowca pojazdu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych, podczas wsiadania lub wysiadania takiej osoby.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj