Trwa ładowanie...

Jak ustrzec się przed kupnem samochodu-pułapki

Jak ustrzec się przed kupnem samochodu-pułapkiŹródło: sxc.hu
d3pb6b6
d3pb6b6

Decydując się na zakup auta z drugiej ręki musimy mieć świadomość, że wymagać to będzie od nas większej ostrożności w wyborze oferty oraz pewnego zaangażowania w sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy i stanu technicznego pojazdu. Przedstawiamy kilka ważnych zasad, których należy trzymać się przy przeglądaniu serwisów ogłoszeniowych oraz podczas zawierania transakcji.

(fot. PAP/Paweł Superniak)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Superniak)

Z doświadczenia ekspertów serwisu ogłoszeń motoryzacyjnych otoMoto.pl wynika, że większość przypadków wyłudzeń przez nieuczciwych sprzedawców nie miałaby miejsca, gdyby nie niefrasobliwość i łatwowierność osób poszukujących samochodu w internecie. - Docierają do nas informacje o wielu przypadkach wpłacania pieniędzy bez uprzedniego upewnienia się czy sprzedawca jest wiarygodny a ogłoszenie prawdziwe - zwraca uwagę Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. - Tymczasem w procesie kupowania samochodów na rynku wtórnym, podobnie jak na drodze, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

* WYCEŃ SWÓJ SAMOCHÓD * - W serwisie otoMoto.pl stosujemy narzędzia umożliwiające częściową weryfikację publikowanych ogłoszeń. Oferty nielegalne czy niezgodne z regulaminem natychmiast usuwane są z bazy - informuje Marcin Świć. - Pomimo tych zabezpieczeń, nie jesteśmy jednak w stanie wychwycić wszystkich podejrzanych ogłoszeń, w których np. 15-letnie auto ma zadeklarowany przebieg zaledwie 120 tys. km albo opisane jest jako zakupione w polskim salonie, a w rzeczywistości sprowadzone zostało z zagranicy. W takich przypadkach liczymy na zgłoszenia użytkowników, którzy wykryli nieścisłości podczas wnikliwej lektury ogłoszenia albo oglądali samochód i osobiście przekonali się, że jego stan faktyczny znacznie odbiega od deklarowanego w ofercie.

(fot. PAP/Andrzej Zbraniecki)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Zbraniecki)

Dlatego podczas zakupu samochodu z drugiej ręki wskazana jest ostrożność. Decyzja o kupnie samochodu nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Na poszukiwania warto zarezerwować kilka tygodni, by mieć czas na regularne śledzenie ogłoszeń, a także sprawdzenie danych nt. ogłoszeniodawcy oraz weryfikację stanu technicznego samochodu. Nigdy nie powinniśmy decydować się na zawieranie transakcji na odległość - zanim wpłacimy "z góry" pełną należność lub wysoką zaliczkę, dokładnie obejrzyjmy samochód i ustalmy wszystkie warunki transakcji oraz dane kontrahenta.

d3pb6b6

Oto kilka zasad, których stosowanie podczas przeglądania ogłoszeń motoryzacyjnych oraz podczas zawierania transakcji, pomoże ustrzec się przed działalnością nieuczciwych sprzedających:

(fot. PAP/Paweł Superniak)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Superniak)

Nie daj się skusić niskiej cenie samochodu

Przed przystąpieniem do poszukiwań warto sprawdzić średnią wartość rynkową modelu i rocznika interesującego nas auta. Oferta, która znacznie od niej odbiega, powinna zwiększyć czujność kupującego. Niska cena może wynikać np. z niejasnej przeszłości samochodu albo jego złego stanu technicznego. Oczywiście, niezwykle atrakcyjne okazje trafiają się, jeśli sprzedawca bardzo spieszy się ze sprzedażą, jednak do każdej takiej oferty należy podchodzić z dużą ostrożnością i trzeba ją dokładnie sprawdzić.

Chcąc zweryfikować wartość interesującego nas samochodu, zapytajmy czy sprzedawca posiada wycenę sporządzoną np. przez rzeczoznawcę samochodowego. Jeśli nie, możemy poprosić go o wspólną wizytę u specjalisty. Pamiętajmy również, że orientacyjną wartość rynkową interesującego nas pojazdu można sprawdzić online, np. na stronie

d3pb6b6

* WYCEŃ SWÓJ SAMOCHÓD * *Kupuj od zaufanych sprzedawców *

Staraj się wybierać ogłoszeniodawców, posiadających dużą ilość pozytywnych opinii od poprzednich klientów. Bądź nieufny wobec ogłoszeń, w których sprzedawca podaje jedynie adres e-mail. Napiszmy na niego w celu zdobycia numeru telefonu i adresu zamieszkania osoby fizycznej lub siedziby firmy, a także upewnijmy się czy dane te są prawidłowe. W tym celu możemy skorzystać z ogólnokrajowego spisu abonentów, bądź zadzwonić do ogólnokrajowego biura numerów (telefon: 118-913). Sprawdzimy w ten sposób czy dany numer istnieje oraz kto jest jego właścicielem. Również podczas spotkania ze sprzedawcą zweryfikujmy jego tożsamość, porównując co najmniej dwa dokumenty.

Zweryfikuj legalność auta

(fot. PAP/Jerzy Paszkowski)
Źródło: (fot. PAP/Jerzy Paszkowski)

Pierwszym krokiem powinno być porównanie numeru VIN na podwoziu z tym, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Następnie można udać się na najbliższy komisariat policji, gdzie funkcjonariusz sprawdzi czy dane auto nie ma sfałszowanych numerów silnika lub numeru VIN (unikalny numer identyfikacyjny, nadany przez producenta) oraz czy w chwili badania nie figuruje na liście pojazdów utraconych. Samej weryfikacji numeru VIN dokonać można w ciągu 48h samodzielnie, wypełniając formularz wniosku na stronie internetowej Europejskiego Rejestru Pojazdu (www.erp.pl). Opłata za usługę wynosi 209 zł. Można również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej, co wiąże się już z kosztem około 200-400 zł.

d3pb6b6

Oceń stan techniczny auta

Kupując samochód pamiętajmy, że na jego koszt nie będzie składać się jedynie cena sprzedaży, ale również kwota, jaką będziemy musieli włożyć w pierwszych tygodniach jego użytkowania w naprawy wynikające z zużycia eksploatacyjnego auta. Z dystansem podchodźmy do ofert sprzedaży pojazdów, które opisane są jako "nie wymagające wkładu finansowego" i ostateczną decyzję o wyborze danej oferty podejmujmy w oparciu o profesjonalną ocenę stanu technicznego samochodu. Udając się przed zakupem do rzeczoznawcy, poznamy orientacyjną wartość auta, a także dowiemy się, czy rzeczywiście jest bezwypadkowe oraz kiedy i jakich dokonano w nim modyfikacji. Oceny stanu technicznego pojazdu można również dokonać w serwisie, gdzie mechanik skontroluje stan hamulców, układu wydechowego oraz zawieszenia, silnika i skrzyni biegów, a także oszacuje koszt niezbędnych napraw.

Umów się na jazdę testową

Przeprowadzenie jazdy próbnej jest obowiązkowe. Zwróćmy uwagę, by została ona przeprowadzona nie tylko na dobrej asfaltowej ulicy, ale także na bocznych drogach. Na bocznej, dziurawej drodze szybko możemy dowiedzieć się w jakim stanie są amortyzatory, gumowo-metalowe elementy zawieszenia, czy drążki kierownicze.

* WYCEŃ SWÓJ SAMOCHÓD * Dokładnie przeczytaj umowę

d3pb6b6

Zawierając umowę kupna-sprzedaży zwróćmy uwagę na zapisy, dotyczące stanu prawnego oraz technicznego auta. Dopilnujmy, aby w treści znalazła się deklaracja, że samochód wolny jest od jakichkolwiek wad prawnych i obciążeń na rzecz osób trzecich oraz nie jest przedmiotem żadnego postępowania bądź zabezpieczenia. Kolejną kwestią, którą należy zaznaczyć, jest stwierdzenie że pojazd nie posiada wad ukrytych oraz nie wymaga wkładu finansowego. Jeśli chcemy mieć pewność, że umowa jest prawidłowo sporządzona, gotowy wzór można pobrać ze strony otoMoto.wp.pl

Podczas podpisywania dokumentu, sprawdźmy również czy kontrahentem jest osoba, od której kupujemy samochód. Znane są przypadki, w których pomimo, że transakcja dokonywana była w Polsce, drugą jej stroną była firma zagraniczna, a ogłoszeniodawca miał jedynie status pośrednika. Pamiętajmy - jeśli kupujący nie otrzyma od sprzedawcy dokumentu upoważniającego go przez właściciela do sprzedaży auta, umowa taka jest nieważna.

Płać przy odbiorze

Nigdy nie należy wpłacać zaliczki bez uprzedniej wizyty u sprzedawcy i osobistego obejrzenia samochodu. Unikajmy wpłaty "z góry" pełnej należności lub wysokiego zadatku, zwłaszcza jako warunku sprowadzenia pojazdu z zagranicy - wiąże się to z bardzo dużym ryzykiem. Wiele takich przypadków kończy się zerwaniem kontaktu przez sprzedawcę, po otrzymaniu pieniędzy. Wybierajmy takie oferty, które zakładają możliwość dokonania płatności gotówką przy odbiorze samochodu. Natomiast, dokonując wpłaty na konto bankowe, należy koniecznie upewnić się czy rachunek należy do kontrahenta oraz czy dane właściciela zgadzają się z informacjami w dowodzie tożsamości sprzedawcy.

tb/mw/mw

d3pb6b6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pb6b6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj