Trwa ładowanie...
d3bqu5q

Jak kupić kamerę samochodową i nie przepłacić?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak kupić kamerę samochodową i nie przepłacić?
(WP.PL)
d3bqu5q

Coraz większa liczba kierowców decyduje się na zamontowanie na przedniej szybie kamery. Urządzenie to może nam pomóc nie tylko w razie stłuczki czy wypadku, ale także ustrzec przed nieuzasadnionym nałożeniem mandatu, a nawet agresją drogową innych kierowców. Jak jednak wybrać odpowiednią kamerę?

Kamery samochodowe, zwane również rejestratorami stały się u nas popularne przede wszystkim dzięki filmom zamieszczanych w internecie przez rosyjskich kierowców. Tamtejsi zmotoryzowani nie wyposażają się w te urządzenia dla zabawy, ale po to, by chronić się przed oszustami, chcącymi sprowokować wypadek i wyłudzić odszkodowanie. Oglądając filmiki zamieszczone w sieci łatwo zauważymy, że ich jakość bywa diametralnie różna.

Najważniejsze parametry i przydatne funkcje

d3bqu5q

Głównym czynnikiem odpowiadającym za jakość obrazu nagrywanego przez wideorejestrator jest rozdzielczość. Warto zwrócić większą uwagę na ten parametr podczas zakupu urządzenia. Tańsze modele najczęściej zapisują filmy w niższej rozdzielczości, jednak już większość kamer samochodowych dostępnych na rynku oferuje obraz HD, a nawet Full HD.

Niezmiernie ważny jest także kąt rejestracji wideo. W najgorszym razie może wynosić 90 stopni, co oznacza, że obraz będzie zawężony do najbliższego otoczenia. Kamera posiadająca kąt rejestracji obrazu na poziomie 170 stopni bez problemów nagra to, co dzieje się na sąsiednich pasach drogi, natomiast 120 stopni wystarczy tylko do nagrania obrazu znajdującego się przed maską pojazdu.

- Jeżeli na zakup wideorejestratora mamy przeznaczone konkretne fundusze, warto wcześniej sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda obraz, który rejestrują dane modele. Takie porównanie pozwoli na wybór najlepszego urządzenia w danym przedziale cenowym – radzi Piotr Ciesielski z serwisu Allegro.pl. – W internecie można bez problemów znaleźć przykładowe nagrania z różnych kamer pokładowych opublikowane zarówno przez producentów tych urządzeń, jak i przez użytkowników, czy blogerów zajmujących się tą tematyką. Niejednokrotnie może się okazać, że dla naszych potrzeb w zupełności wystarczy rozdzielczość HD, zamiast nieco droższej Full HD. Przed zakupem urządzenia warto również zwrócić uwagę na liczbę klatek. Większość kamer nie ma już problemów z osiągnięciem 30 klatek na sekundę, ale przed dokonaniem transakcji warto dopytać o szczegóły. Może się bowiem okazać, że w najwyższych rozdzielczościach parametr ten znacznie się obniża i zamiast płynnego obrazu czeka nas „pokaz slajdów” – dodaje.

Absolutną koniecznością jest, aby kamera nagrywała filmy w tak zwanej pętli. Oznacza to, że po zapełnieniu karty pamięci nagrywanie nie zatrzyma się, ale nadpisze najstarsze pliki na karcie, dzięki czemu praktycznie kamera może pracować cały czas. Oczywiście istnieje możliwość zachowania pliku, na którym nam zależy.

d3bqu5q

Wideorejestratory samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Sprawdź! Dodatkowo przed zakupem takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka rozwiązań, które znacznie ułatwią korzystanie z wideorejestratora. Najciekawszymi z nich jest automatyczne włączanie nagrywania po przekręceniu kluczyka lub „tryb parking”, czyli aktywacja pod wpływem ruchu, która pozwala kamerze zarejestrować kolizję nawet wtedy, gdy auto stoi zostawione na parkingu. Warto też zainteresować się zestawem wyposażonym w dwie kamery – jedna montowana jest z przodu pojazdu, druga z tyłu, a sygnał przesyłany jest do jednostki centralnej, która rejestruje dwa obrazy.

Ile kosztuje kamera i czy może być dowodem w sprawie?

Tańsze urządzenia kosztują niecałe 100 zł. Za tą kwotę możemy nabyć urządzenie, które płynnie rejestruje obraz w rozdzielczości HD. Warto pamiętać, że ta kategoria produktów nie różni się wiele od innej elektroniki. Tutaj również parametry rosną i polepszają się wraz z ceną. Wideorejestratory kosztujące około 200-300 zł oferują już bardzo dobrą jakość obrazu i niezłe, w większości całkowicie wystarczające parametry. Najdroższe urządzenia na naszych aukcjach zostały wycenione na ponad 800 zł.

Warto pamiętać, że wideorejestratory nie służą już tylko do nagrywania filmów. Lepsze, a więc i droższe urządzenia potrafią o wiele więcej. Wyposażone w czujnik grawitacyjny rejestrują zmiany przyspieszenia pojazdu w trzech współrzędnych, dzięki czemu w przypadku kolizji można dokładnie wyznaczyć moment i kierunek zdarzenia. Dodatkowo w urządzeniach może też znaleźć się odbiornik GPS, który zarejestruje położenie geograficzne pojazdu, jego prędkość i czas oraz zsynchronizuje te dane z obrazem zarejestrowanym przez kamerę. W razie zdarzenia drogowego takie nagranie może stanowić bardzo ważny dowód.

d3bqu5q

- Zdarza się, że policjanci zjawiający się na miejscu kolizji mają trudność z rozstrzygnięciem o winie, gdyż każdy z kierowców przedstawia swoją wersję zdarzeń. W takich sytuacjach wideorejestrator może mieć niejednokrotnie większą wiarygodność, niż zeznania poszkodowanych i świadków – wyjaśnia Ciesielski – Sąd może dopuścić nagranie z takiego urządzenia, jako dowód w sprawie na podstawie art. 308 kodeksu postępowania cywilnego. Oczywiście warunkiem dopuszczenia filmu jest jego niezakwestionowana autentyczność. Zanim to więc nastąpi, materiał prawdopodobnie zostanie zbadany przez biegłego sądowego.

Wideorejestratory to uniwersalne urządzenia. Wyposażone w funkcje aparatu mogą być przydatne w wielu momentach, a wgrana baza fotoradarów ostrzega kierowcę, gdy ten zbliża się do punktu pomiaru prędkości. Dodatkowo mogą z powodzeniem rejestrować niejedną podróż wakacyjną, ale co najważniejsze mogą być ważnym dowodem w sądzie w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia na drodze.

Źródło: Allegro

tb, moto.wp.pl

Wideorejestratory samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Sprawdź!

d3bqu5q

Podziel się opinią

Share

d3bqu5q

d3bqu5q