Trwa ładowanie...

Jak jeździć po dziurawej jezdni, by nie uszkodzić auta?

Jak jeździć po dziurawej jezdni, by nie uszkodzić auta?Źródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d39vxfq
d39vxfq

Choć pogoda na przełomie listopada i grudnia jest w tym roku łagodna a nawierzchnia ulic nie jest zniszczona przez śnieg i niskie temperatury, to jezdnie w wielu miejscach Polski są pełne dziur.

Jazda po takiej nawierzchni wymaga od kierowcy sporo cierpliwości i umiejętności. Jak jeździć po dziurawej drodze, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia samochodu? Najlepiej ominąć wyrwę ale pod warunkiem, że nie narażamy w ten sposób bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu. Wykonywanie gwałtownych manewrów może zakończyć się tragicznie.

Gdy kierowca nie ma możliwości ominięcia dziury to powinien maksymalnie zwolnić dojeżdżając do uszkodzonej nawierzchni. Tuż przed dziurą należy zdjąć nogę z hamulca, gdyż odciąży to przód samochodu. Podczas hamowania przednie amortyzatory są ugięte i nie spełniają swojego zadania. W takiej sytuacji energia uderzenia przenosi się na zawieszenie i koła samochodu. Dobrze jest też wcisnąć sprzęgło, aby chronić przed energią uderzenia skrzynię biegów i silnik.

Na dziurę nie należy wjeżdżać ze skręconymi kołami. Ich wyprostowanie zapewni mniejsze obciążenie układu kierowniczego auta. Jeśli wyrwa jest bardzo duża to najlepiej najechać na nią każdym kołem po kolei, a nie kołami jednej osi jednocześnie. W przypadku, gdy ubytek znajduje się na zakręcie lub łuku i nie można go bezpiecznie ominąć, należy najechać kołem od wewnętrznej strony zakrętu, np. lewym kołem w lewym zakręcie. Koła od strony zewnętrznej są znacznie bardziej obciążone i gorzej zniosą nierówności.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj