Trwa ładowanie...
dt95vgs
dt95vgs

Fotoradar: gdzie może stać a gdzie nie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dt95vgs

Bywa, że można mieć wątpliwości czy dany fotoradar został prawidłowo ustawiony i oznakowany. Jakie są reguły ich rozstawiania, aby dokonywane pomiary prędkości były ważne?

40 miesięcy - na taki czas określa się lokalizację fotoradaru stacjonarnego. Podczas analizowania lokalizacji bierze się pod uwagę stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinku 500 m w obu kierunkach od danego miejsca lub do najbliższych skrzyżowań z drogami takiej samej bądź wyższej kategorii. Na terenie niezabudowanym odległość między fotoradarami nie może być mniejsza niż 2 km, chyba, że urządzenia dokonują pomiarów w przeciwnych kierunkach ruchu. Stacjonarne fotoradary mogą zostać ustawione na takich odcinkach dróg, gdzie obowiązuje stała dopuszczalna prędkość, a ich długość nie przekracza 10 km w obszarze zabudowanym i 20 km poza nim.

Warto odnotować, że fotoradary stacjonarne nie powinny rejestrować przekroczenia dozwolonej prędkości o 10 km/h i mniej. Praktyka pokazuje jednak, że bywa z tym różnie. W zeszłym roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła badanie, z którego wynika, że niejednokrotnie tolerancja fotoradarów była zawyżona i wynosiła nawet 25 km/h. W przypadku tych urządzeń istotną kwestią jest świadectwo legalizacji - fotoradar musi je posiadać, aby mandat wystawiony na podstawie zdjęcia był ważny. Lista urządzeń wraz z numerami seryjnymi i datą ważności legalizacji znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

dt95vgs

Na kierowców czyhają też fotoradary przenośne, z których korzystają straże miejskie i gminne. Ustawienie takiego urządzenia musi zostać poprzedzone zgodą miejscowego komendanta policji, z którym uzgadniany jest czas i miejsce takiej kontroli, która może się odbyć tylko w terenie zabudowanym. Lokalizacja musi zostać poprzedzona znakiem D-51. Podobnie jak w przypadku fotoradarów stacjonarnych, przenośne urządzenie pomiarowe musi posiadać ważną homologację, aby wystawiony mandat był ważny.

Należy mieć na uwadze, że przenośny fotoradar to nie tylko skrzynka na trójnogu ustawiona w widocznym miejscu przy drodze. Nie chodzi tutaj o niezgodne z prawem maskowanie urządzenia, ale umiejscowienie go w nieoznakowanym pojeździe. Co istotne - pomiar taki może zostać dokonany tylko w sytuacji, gdy auto nie znajduje się w ruchu. Pojazd z fotoradarem przenośnym musi znajdować się w widocznym miejscu drogi, w którym nie będzie powodował utrudnień ruchu. Tego typu kontrole można spotkać tylko na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych (na obszarze zabudowanym).

Fotoradary, zarówno te stacjonarne i przenośne programuje się i ustawia w taki sposób, by pomiar prędkości nie obejmował miejsca znajdującego się przed znakiem D-51. Dodatkowo urządzenia przenośne (zarówno ustawione przy drodze, jak i ukryte w autach) nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 500 m od innego urządzenia pomiarowego znajdującego się na tej samej drodze i dokonującego kontroli w tym samym kierunku (o ile na danym odcinku nie znajduje się skrzyżowanie).

Źródło: Yanosik

ll/moto.wp.pl

CB Radia i anteny w obniżonych cenach. Kliknij i wybierz najlepszą ofertę!

dt95vgs

Podziel się opinią

Share

dt95vgs

dt95vgs