Trwa ładowanie...

Fiat Linea - pierwsza jazda

Fiat Linea - pierwsza jazda
d1wuq1e
d1wuq1e

Mimo, że hatchbacki cieszą się coraz większym powodzeniem, producenci samochodów nie rezygnują z wprowadzania do sprzedaży sedanów. Przeznaczają je na rynki, gdzie tego typu auta nadal są chętnie kupowane. Przykładem jest Fiat Linea, który od lipca oferowany będzie w Polsce.

Linea to 4-drzwiowy Grande Punto. Będzie sprzedawany w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Turcji oraz poza granicami Starego Kontynentu – w Brazylii, Indiach, Chinach. Dlaczego akurat tam? O ile w Europie Zachodniej w segmencie pojazdów kompaktowych, do których aspiruje Linea, sedany stanowią tylko 5 proc., o tyle np. w Turcji aż 75 proc.

Linea wykorzystuje znaczną część podzespołów Grande Punto, poczynając od płyty podłogowej, przez elementy nadwozia na silnikach kończąc. Dokonano w niej jednak kilku zmian w porównaniu do 5-drzwiowego brata.

d1wuq1e

Sedan jest dłuższy od hatchbacka o 53 cm i szerszy o 4 cm. To efekt m.in. zwiększenia rozstawu osi o 9 cm.

Dzięki większym wymiarom wzrosła ilość miejsca wewnątrz oraz pojemność bagażnika. Standardowo wynosi ona 500 l (w Grande Punto 275 l), a po złożeniu tylnych siedzeń – w zależności od wersji z oparciem stałym lub dzielonym 40/60 – wzrasta do 1175 l (do linii dachu).

W zawieszeniu przednim zastosowano kolumny MacPhersona, a z tyłu belkę skrętną. W porównaniu do Grande Punto w Linei inaczej zestrojono elementy tłumiące uwzględniając m.in. większą ładowność auta.

Poza zmianami konstrukcyjnymi Linea różni się od Grande Punto także wyglądem. O ile przody obu aut są podobne, to tyły – ze względu na rodzaj nadwozia – całkowicie inne. Przeprojektowano też wnętrze nadając nową formę zegarom i panelowi centralnemu.

Początkowo Linea dostępna będzie z silnikiem benzynowym 1,4 l/77 KM oraz turbodieslem 1,3 l rozwijającym 90 KM, które współpracują z mechanicznymi, 5-stopniowymi skrzyniami biegów. Później gama jednostek napędowych powiększy się o benzynowy silnik 1,4 l z turbodoładowaniem osiągający moc 120 KM.

d1wuq1e

Cen na razie nie ujawniono. Jak poinformowali nas przedstawiciele Fiat Auto Poland, będą one prawdopodobnie o ok. 1000 zł wyższe niż w przypadku Grande Punto.

Oznaczałoby to, że najtańsza Linea 1,4 l kosztować będzie ok. 43 100 zł.

W Brazylii Linea będzie sprzedawana z jednostką Flexfuel 1,9 l/130 KM. Zasilana jest ona paliwem będącym mieszanką benzyny i bioetanolu – alkoholu wytwarzanego z roślin. Oprogramowanie silnika rozpoznaje rzeczywistą mieszankę i zmienia w sposób całkowicie automatyczny parametry wtrysku i zapłonu.

Wrażenia z jazdy

Jeździliśmy Lineą z silnikiem wysokoprężnym. To nowoczesna jednostka napędowa z turbosprężarką o zmiennej geometrii kierownic powietrza. Diesel zasługuje na pochwałę za niezbyt głośną pracę (jego dźwięk zaczyna przeszkadzać przy ok. 3200 obr./min) oraz niskie zużycie paliwa. Zanotowane przez nas zapotrzebowanie na olej napędowy w mieście wyniosło 6,7 l/100 km, a w trasie 4,3 l/100 km.

d1wuq1e

Manualna, 5-stopniowa skrzynia nie zachwyca precyzją. Skoki przełożeń są długie, przez co szybka zmiana biegów jest utrudniona.

Zawieszenie Linei zestrojono dość miękko, dzięki czemu samochód pewnie pokonuje nierówności drogi. Konstruktorzy Fiata wzięli chyba pod uwagę fakt, że jakość nawierzchni w większości państw, gdzie samochód będzie oferowany, nie należy do najlepszych.

Zaletą Linei jest duży bagażnik, którego ustawność ograniczają nieco wnikające do wnętrza nadkola. Otwiera się go kluczykiem, lub przyciskiem znajdującym się na panelu centralnym. Dzielone 40/60 siedzenia tylne składają się dwuetapowo: najpierw siedzisko, potem oparcie.

d1wuq1e

Fotele przednie są wygodne i miękkie, co dla jednych może być zaletą, a dla innych wadą. Wyższym pasażerom siedzącym z tyłu może brakować miejsca nad głową.

Rodzaj silnika benzynowy benzynowy diesel
Pojemność skokowa (cm3) 1368 1368 1248
Moc (KM) przy obr./min 77/6000 120/5000 90/4000
Maksymalny moment obrotowy (Nm) przy obr./min 115/3000 206/2500 200/1750
Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 14,6 9,0 13,8
Prędkość maksymalna (km/h) 165 200 170
Zużycie paliwa trasa/miasto (l/100 km) 5,1/8,2 brak danych 4,0/6,5
Długość x szerokość x wysokość (cm) 456 x 173 x 149
Pojemność bagażnika (l) 500/1175

Autor: Maciej Pobocha

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj