Trwa ładowanie...

Ferrari z najlepszym silnikiem świata w konkursie Engine of the year

Ferrari z najlepszym silnikiem świata w konkursie Engine of the yearŹródło: zdjęcie producenta
d2xqs7l
d2xqs7l

Włoski producent ma powody do zadowolenia, po otrzymaniu trzech nagród w międzynarodowym konkursie Engine of the Year. Firma z Maranello zgarnęła też główny tytuł za swoją jednostkę 3,9 l, montowaną m.in. w modelach 488 GTB i 488 Spider.

63-osobowe jury przedstawicieli 30 krajów przyznało nagrody w konkursie na międzynarodowy silnik roku 2016. Tym razem tryumfowało Ferrari, którego jednostki V8 3,9 Twin-turbo oraz 6,3 V12 wygrały w kategorii generalnej i w klasie o pojemności powyżej 4 litrów. V8 zajął także pierwsze miejsce w kategorii silników sportowych o poj. od 3 do 4 litrów.

Nagrodzony F154 z bezpośrednim wtryskiem, to jednostka V8 montowana w modelach 488 (670 KM) oraz California T (ze zmienionymi parametrami - 560 KM), a także w Maserati Quattroporte w wersji 530 KM. Natomiast silnik serii F140, to widlasta "dwunastka", która napędza modele Ferrari (wcześniej też Maserati) od 2002 r. Ostatnia generacja trafia m.in. do F12 tdf i LaFerrari oraz pojawi się w nowym GTC4 Lusso.

Jurorzy nagrodzili technologię podwójnego doładowania w V8, w której usunięto występowanie tzw. "turbodziury" (turbo lag) i płynne rozwijanie mocy w szerokim zakresie obrotów. Doceniono także dźwięk jednostki Ferrari, będący znakiem firmowym producenta z Maranello, w pełni zasługującego na tytuł lidera swojej klasy. Wysokie noty włoskie V8 zebrało także za wydajność, oszczędność i generowane osiągi oraz elastyczność. Jak podkreślono w werdykcie, to silnik ponadczasowy, który trwale zapisał się w historii inżynierii.

Borys Czyżewski

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj