Trwa ładowanie...
d1o6di1
Ekojazda a zmiana biegów: jak właściwie używać ręcznej skrzyni?

Ekojazda a zmiana biegów: jak właściwie używać ręcznej skrzyni?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1o6di1

Odpowiedni sposób przygotowania samochodu i styl jazdy mogą zmniejszyć spalanie o 10, a nawet 20 procent. Szczególnie wiele od stylu jazdy zależy w przypadku aut z manualną skrzynią biegów. Jak wybierać przełożenia, by apetyt silnika był jak najniższy?

Podstawową zasadą jest jak najkrótsze używanie pierwszego biegu. Powinien on służyć jedynie do ruszenia i po przejechaniu kilku metrów należy zmienić przełożenie. Idea ekojazdy zakłada, że najlepiej podróżować na możliwie najwyższym biegu. By jednak włączyć piątkę lub szóstkę, trzeba się najpierw rozpędzić. Charakterystyka silnika spalinowego sprawia, że najbardziej efektywne okazuje się nabieranie prędkości przy pedale gazu wciśniętym mniej więcej do 75 proc. Może się więc okazać, że w wielu przypadkach lepiej nieco dłużej przyspieszać na trójce, a następnie od razu włączyć piątkę, niż wykorzystać wszystkie przełożenia. Analogicznie sytuacja może wyglądać z czwartym i szóstym biegiem.

d1o6di1

Właściwa obsługa skrzyni biegów jest niezwykle ważna. Nie mniej istotna jest jednak również umiejętność obserwacji drogi i przewidywania sytuacji. To pozwoli nam na planowanie przyspieszania i hamowania silnikiem tak, by nie marnować paliwa.

tb, moto.wp.pl

* Samochody z najbardziej awaryjnymi skrzyniami biegów *

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

d1o6di1

Podziel się opinią

Share

d1o6di1

d1o6di1